MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ofiara księdza pedofila żąda od kurii w Toruniu miliona złotych. Milewski apeluje!

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Tak wyglądał początek procesu "Mariusz Milewski kontra kuria" przed Sądem Okręgowym w Toruniu. Już na wstępie jawność ze zrozumiałych względów wyłączono. Od ogłoszonego 6 października br. wyroku pokrzywdzony mężczyzna kilka dni temu wniósł apelację.
Tak wyglądał początek procesu "Mariusz Milewski kontra kuria" przed Sądem Okręgowym w Toruniu. Już na wstępie jawność ze zrozumiałych względów wyłączono. Od ogłoszonego 6 października br. wyroku pokrzywdzony mężczyzna kilka dni temu wniósł apelację. Grzegorz Olkowski
Sąd nakazał Kurii Diecezjalnej w Toruniu zapłacić 600 tys. zł za krzywdy ofierze księdza pedofila. Z tym wyrokiem Mariusz Milewski się jednak nie pogodził i kilka dni temu wniósł apelację. Domaga się - jak na wstępie procesu - 1 miliona zł zadośćuczynienia.

Budowa linii tramwajowej na JAR

od 16 lat

600 tys. zł z odsetkami - takie zadośćuczynienie przyznał Sąd Okręgowy w Toruniu Mariuszowi Milewskiemu, który przez 9 lat seksualnie był wykorzystywany w dzieciństwie przez byłego już księdza Jarosława P. Sumę tę zapłacić ma mężczyźnie Kuria Diecezjalna w Toruniu. Od ogłoszonego 6 października br. wyroku Milewskie jednak się odwołał. Kilka dni temu do sądu wpłynęła apelacja.

Adwokat pokrzywdzonego: "600 tys. zł nie pokryje jego cierpień"

1 mln zł zadośćuczynienia to kwota, której Mariusz Milewski domaga się od kurii od początku tej sprawy sądowej. - Ogłoszone w październiku rozstrzygniecie uznajemy za zasadne, ale nie zgadzamy się co do wysokości zasądzonej kwoty. Mój klient uznaje, że 600 tys. zł nie pokryje jego cierpień. Tak naprawdę nie jest ich w stanie zrekompensować także i kwota miliona złotych, ale jest już temu celowi bliższa. Przy takiej obstaje mój klient i tego dotyczy wniesiona przez nas apelacja - mówi "Nowościom" adwokat Laszlo Schlesinger.

Zobacz koniecznie

A Kuria Diecezjalna w Toruniu? Jak przekazał nam sąd, z jej strony jak dotąd apelacja nie wpłynęła. Być może takiej w ogóle nie będzie. Przypomnijmy komunikat, który kuria wydala 6 października br., po ogłoszeniu orzeczenia. "W związku z wyrokiem Sądu Okręgowego w Toruniu w sprawie o zadośćuczynienie p. Mariuszowi Milewskiemu za krzywdę wykorzystania seksualnego przez duchownego diecezji toruńskiej informuję, że biskup toruński szanuje wyrok sądu w tej sprawie. Oświadczam, że działania pełnomocnika diecezji toruńskiej podejmowane w ramach rozprawy sądowej miały na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności sprawy" - tak brzmiało oświadczenie podpisane przez ks. Pawła Borowskiego, rzecznika kurii.

Polecamy

Jarosław P. został wykluczony ze stanu kapłańskiego, trafił do więzienia i zmarł w pandemii

Mający obecnie 31-lat Mariusz Milewski był seksualnie wykorzystywany przez księdza w dzieciństwie, gdy był ministrantem. Jego koszmar trwał przez 9 lat. To fakty bezsporne, potwierdzone prawomocnym skazaniem byłego już księdza Jarosława P., przed laty proboszcza w gminie Biskupiec (pow. nowomiejski, woj. warmińsko-mazurskie, diecezja toruńska). Na mocy prawomocnego wyroku sądu skazany został za to na 3 lata do więzienia. Tak zdecydował ostatecznie 5 lutego 2019 roku Sąd Najwyższy, po skardze kasacyjnej.

Co poruszające w tej sprawie, wcześniej sąd biskupi jednak nie dopatrzył się winy kapłana. Jak podkreślał często Milewski, że było to dla niego dodatkową traumą. Jako dorosły człowiek walczył z nawracającą depresją. Były momenty, np. w trakcie pandemii, gdy stracił pracę i dochody, że publicznie musiał prosić o pomoc. Leczyć się mógł wówczas tylko dzięki zbiórkom pieniędzy.

A jak potoczyły się losy jego oprawcy? Jarosław P. najpierw był przenoszony. Po dłuższym czasie dopiero (od ujawnienia jego czynów i wszczętych postępowań) wykluczony został ze stanu kapłańskiego. Wiadomo, że odbył karę więzienia. Jak ustalił portal Onet.pl, zmarł w czasie pandemii. Sekcji zwłok nie wykonywano, ale jego zgon łączono z koronawirusem.

Do sprawy wrócimy.
PS Mariusz Milewski od początku procesu nie kryje personaliów i wizerunku.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ofiara księdza pedofila żąda od kurii w Toruniu miliona złotych. Milewski apeluje! - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska