Wideo. Jak sprawdzić czy przeszedłeś koronawirusa?
Od rana trwa masowe testowanie pracowników oddziałów szpitalnych, aby władze lecznicy miały dane co do ilości personelu który może bezpiecznie zajmować się pacjentami.
W związku z pojawieniem się ogniska koronawirusa w "Biegańskim" wstrzymano przyjęcia pacjentów do oddziałów szpitalnych, w tym do SOR-u oraz do strefy "covidowej". Na razie jest to "czasowa" decyzja. Dalsze będą podejmowane po otrzymaniu wyniku testów kadry, by wiedzieć jakie zasoby będą w gotowości do dalszej pracy w oddziałach.
- Cały czas przekonujemy Wojewodę o konieczności utrzymania łóżek dla pacjentów, którzy nie są zarażeni a wymagają opieki medycznej - podkreśla Maciej Hoppe, dyrektor szpitala. - Chcemy nadal przyjmować pacjentów zwłaszcza wymagających natychmiastowej pomocy: udary, zawały, wypadki.
Przypomnijmy, że decyzją Wojewody od piątku, 2 października szpital w Grudziądzu jest zobowiązany do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom z potwierdzonym koronawirusem na drugim poziomie zabezpieczenia medycznego. W związku z tym, lecznica ma zapewnić bazę łóżkową w liczbie 160 miejsc z 8 miejscami respiratorowymi dla dorosłych i 2 stanowiskami respiratorowymi dla dzieci.
Ponadto nadal "Biegański" stanowi zabezpieczenie medyczne na trzecim poziomie lecznictwa, czyli wysokospecjalistyczne dla pacjentów z COVID-19. W tej strefie jest obecnie 10 stanowisk respiratorowych.
Co z pacjentami, którzy obecnie przebywają w oddziałach?
Na razie nie ma decyzji o ich ewakuacji. Wszystko będzie zależało od wyników testów personelu. - Robimy wszystko, aby dokończyli u nas leczenie, część z pewnością zostanie wypisana - wyjaśnia Maciej Hoppe.
Jeśli będzie decyzja o ewakuacji chorych, którzy nie są zakażeni koronawirusem, to dla tzw. "ostrych" przypadków zabezpieczeniem ma być szpital w Brodnicy, a dla pozostałych szpitale w Bydgoszczy.
W tej chwili w tzw. "czystej" strefie przebywa 481 pacjentów. Jak zaznaczył dyrektor, liczba ta ulegnie zmniejszeniu gdyż przed weekendami zwykle jest najwięcej wypisów.
Co z Centralną Rejestracją i poradniami specjalistycznymi?
W związku z zakażeniem jednej z rejestratorek Centralnej Rejestracji, ta jednostka zawiesza rejestrację bezpośrednią do 6 października. Należy kontaktować się wyłącznie telefonicznie bądź za pośrednictwem formularza. Można go znaleźć
- Poradnie specjalistyczne utrzymujemy. I mamy ogromną nadzieję, że będą funkcjonowały dalej - wyjaśnia dyrektor Hoppe.
Co z osobami dializowanymi?
Jak poinformowała dyrekcja "Biegańskiego" obecnie wśród osób dializowanych jest 6 z potwierdzonym koronawirusem. Pozostali są poddawani temu zabiegowi w strefie "czystej". - Nie przewidujemy działań związanych z przenosinami tych osób do innych stacji dializ. Jednak zaznaczam, że sytuacja jest rozwojowa i dynamiczna - zastrzega dyrektor Hoppe.
Pacjenci z izolatorium do Ciechocinka
Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, do końca przyszłego tygodnia ma nastąpić ewakuacja osób przebywających w izolatorium przy ul. Szpitalnej. Mają one zostać przetransportowane do obiektu w Ciechocinku. Z kolei przy Szpitalnej zostanie przeniesiony zakład opiekuńczo-leczniczy i oddział opieki paliatywnej, które obecnie znajdują się w budynku "N" szpitala na Rydygiera. To w tym bloku ma zostać zabezpieczonych 80 łóżek na leczenie obserwacyjne i zachowawcze [przyp. red. czyli tzw. drugi poziom leczenia pacjentów "covidowych"].
- Najważniejsze: chcemy zachować blok A, to największy blok z salami operacyjnymi i oddziałem intensywnej terapii, aby można było przyjmować pacjentów nie zarażonych - zaznacza Maciej Hoppe. - Trzeba jednocześnie też zdawać sobie sprawę, że sytuacja może ulec zmianie w ciągu godzin, dni.
O sytuacji w szpitalu będziemy informowali na bieżąco.
Statystyki na 2 października:
- w strefie "czystej" : 481 pacjentów
- w strefie "covidowej": 77 pacjentów
- pod respiratorami: 6 chorych
- w izolatorium: 30
