MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogrodzenie przypominające koronkę

Oprac. (M)
W taki, artystyczny i nietypowy sposób, można ozdobić nieciekawe budynki. Koronkowa robota.
W taki, artystyczny i nietypowy sposób, można ozdobić nieciekawe budynki. Koronkowa robota. fot. betafance
Czy ogrodzenie może być czymś więcej niż typowym materiałem, który chroni naszą posesję? Czy można patrzeć na nie również przez pryzmat sztuki? Sztuki użytkowej.
Ozdobna balustrada schodów w butiku H. Bossa w Szanghaju. Druciany wzór sprawdza się wszędzie.
Ozdobna balustrada schodów w butiku H. Bossa w Szanghaju. Druciany wzór sprawdza się wszędzie. fot. betafance

Ozdobna balustrada schodów w butiku H. Bossa w Szanghaju. Druciany wzór sprawdza się wszędzie.
(fot. fot. betafance)

Na te pytania można szybko znaleźć twierdzące odpowiedzi - wystarczy spojrzeć na zdjęcia.
Załóżmy jednak, że zamiast zdjęć trzeba uruchomić wyobraźnię. Oto ogrodzenie, którego wzór przypomina ręcznie robioną serwetę z motywami roślinnymi. Ogrodzenie wykonane z mocnego drutu, który doskonale spełnia swoją podstawową funkcję - ochronną.

Okazuje się, że możliwe jest połączenie tego co zwykle jest kruche i nietrwałe, czyli sztuki, z dużym, surowym i industrialnym, czyli z funkcją użytkową. Taką przemianę zwykłego ogrodzenia dokonuje wytwórnia w Indiach, którą zainspirował młody projektant z Holandii. Joep Verhoeven jako pierwszy przeistoczył typowe siatki ogrodzeniowe w ozdobne.

Wysokiej jakości materiałów do tych projektów dostarcza firma Betafence, którą zainteresowało innowacyjne podejście do sztuki ogrodzeniowej. W ten sposób popularne siatki plecione i zgrzewane zaczęły przypominać ręczną robótkę.

Prawdziwe arcydzieła

Wzory na ogrodzeniu wykonywane są ręcznie z tego samego drutu, jaki zostanie użyty do przemysłowej produkcji ogrodzenia.

Wzory nie tylko pięknie się prezentują, ale spełniają (jako ogrodzenie) dodatkowe zadania: mała wielkość oczek utrudnia wspinaczkę niepożądanym gościom, a poza tym doskonale ukrywają niezbyt przyjemne dla oka elementy otoczenia.

Wykonanie siatki przypomina robótki na drutach, ale w skali makro. Stosuje się siatki plecione typu Resitor, montowane tak w ogrodzeniach obiektów sportowych, jak i domów, czy rezydencji. Siatki wykonane są ze stalowego drutu powleczonego PVC. Artystyczny wzór wplatany jest w istniejące już elementy siatki ogrodzeniowej. Całość montowana jest na słupach.

Zakład w Indiach projektuje skomplikowane wzory inspirowane tradycyjnym holenderskim koronkarstwem, tworząc delikatne obrazy z motywami roślinnymi.

- W ten sposób ogrodzenie, które jest symbolem prywatności i izolacji, staje się elementem nawiązującym do bliskości i dobrego sąsiedztwa - uważa Awa Kubisz z Betafence - Być może w przyszłości również polska fabryka Betafence w Kotlarni podejmie się tworzenia tego typu ogrodzeniowych arcydzieł. Wszystko zależy od tego, czy pomysł spodoba się również polskim architektom i klientom indywidualnym.

Sztuka użytkowa

Siatki z drutu tej firmy już znajdują zastosowanie w Europie. Ogradzają m.in. osiedle apartamentowców o powierzchni 3 tys. m kw. w Hadze. Zainstalowane są także jako ścianki oddzielające powierzchnie użytkowe w nowoczesnym hotelu "Banks" w Antwerpii, jako ogrodzenie starych młynów w Brugii, czy jako ozdoba w ścianami altany ogrodowej w Mediolanie.
Panele wypełnione taką siatką można zobaczyć także w Azji. Zastosowano je w balustradzie schodów butiku H. Bossa w Szanghaju, jako "drucianą tapetę" w galerii sztuki w Tokyo. Projektantów ogranicza tylko wyobraźnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska