- Zgodnie z art. 16 Ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw, do dnia 31 marca 2020 r. do dostawy olejów opałowych można stosować dotychczasowe przepisy ustawy o podatku akcyzowym, co oznacza że osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej nabywające olej opałowy do celów grzewczych nie muszą się rejestrować dla potrzeb podatku akcyzowego, a nabycie tego oleju właśnie do takich celów potwierdzają oświadczeniem złożonym sprzedawcy - wyjaśnia Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy IAS w Bydgoszcz. - Oczywiście oświadczenie musi spełniać wymogi ustawy o podatku akcyzowym (art. 89 ust. 8 ustawy). Zgodnie z art. 16 ust. 2 tej ustawy w przypadku stosowania dotychczasowych zasad sprzedaży oleju opałowego, nie składa się zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego, o którym mowa w nowym przepisie art. 16b ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym.
Może zainteresuje Cię też to...
Chcesz kupić olej opałowy, zarejestruj to elektronicznie lub podejdź do Urzędu Skarbwego
- Natomiast w przypadku stosowania nowych przepisów, m.in. osoba fizyczna zamierzająca nabyć olej opałowy do celów grzewczych, przed dniem dokonania takiej czynności jest zobowiązana do uproszczonej rejestracji dla potrzeb podatku akcyzowego i systemu SENT. Rejestracji można dokonać samodzielnie korzystając z Portalu PUESC https://puesc.gov.pl. Zgodnie z zapowiedziami MF od 1 września br. elektronicznej rejestracji będzie można też dokonać z Portalu Podatkowego www.podatki.gov.pl (zakładka: „Akcyza”). Można również udać się do urzędu skarbowego (najlepiej do urzędu zajmującego się akcyzą, tj. III US w Bydgoszczy i II US w Toruniu lub urzędu, gdzie jest centrum obsługi), gdzie pracownicy pomogą wypełnić elektroniczny formularz AKC-RU.
Jeżeli osoba fizyczna nie może zarejestrować się korzystając z elektronicznych formularzy, to może złożyć w urzędzie skarbowym akcyzowym właściwym ze względu na adres zamieszkania, papierowe zgłoszenie AKC-RU. Urząd skarbowy ma 7 dni na wydanie potwierdzenia zarejestrowania. Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wzorów zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego oraz potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego nie zostało jeszcze opublikowane. Z chwilą opublikowania ww. formularze będą dostępne zarówno na stronie MF, jak i w poszczególnych urzędach skarbowych.
A co, gdy nie zgłosisz tego
- Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi ww. ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. do ustawy kodeks karny skarbowy „…kto wbrew obowiązkom określonym w art. 16, art. 16b, art. 17 i art. 19 ustawy o podatku akcyzowym nie składa zgłoszenia rejestracyjnego, zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego (…) podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych” (art. 56b § 2 kks) - podaje Bartosz Stróżyński.
Uwaga, przepisów art. 16b ustawy o podatku akcyzowym regulujących obowiązek rejestracji uproszczonej, nie stosuje się do podmiotów nabywających olej opałowy od podmiotów dokonujących sprzedaży detalicznej, w opakowaniach jednostkowych, których masa brutto nie przekracza 30 kg lub ich objętość nie przekracza 30 litrów, w łącznej ilości nie przekraczającej jednorazowo odpowiednio 100 kg lub objętości 100 litrów. W tym jednak przypadku na sprzedającym podmiocie ciążą obowiązki szczegółowej rejestracji takiej sprzedaży i potwierdzania jej wyłącznie fakturą.
- Oczywiście przepisy dotyczące rejestracji uproszczonej dla akcyzy i nowych obowiązków w SENT, w związku z wprowadzoną do ustawy definicją „zużywającego podmiotu olejowego”, dotyczą znacznie szerszej grupy podmiotów, a nie tylko osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej - zaznacza rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. - Mogą to być np. szkoły, świetlice, kluby czy inne instytucje nie prowadzące działalności, ale także podmioty prowadzące działalność gospodarczą, które będą wykorzystywały olej do celów grzewczych.
