Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogrzewasz olejem opałowym dom? Złóż oświadczenie. A gdy gazem, nie musisz!

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Pixabay.com
Do redakcji zadzwonił pan Andrzej, czytelnik z Bydgoszczy, który ma piec gazowy w domu. Słyszał od sąsiada, że trzeba składać jakiś wniosek - oświadczenie. - Można to podobno złożyć tylko elektronicznie. Co z osobami starszymi, które nie korzystają z internetu? - dopytuje. Jak uspokaja nas Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy nowe zasady rejestracji dla potrzeb podatku akcyzowego nie dotyczą nabywców gazu do celów grzewczych, ale tylko nabywców oleju opałowego do celów grzewczych.

- Zgodnie z art. 16 Ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw, do dnia 31 marca 2020 r. do dostawy olejów opałowych można stosować dotychczasowe przepisy ustawy o podatku akcyzowym, co oznacza że osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej nabywające olej opałowy do celów grzewczych nie muszą się rejestrować dla potrzeb podatku akcyzowego, a nabycie tego oleju właśnie do takich celów potwierdzają oświadczeniem złożonym sprzedawcy - wyjaśnia Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy IAS w Bydgoszcz. - Oczywiście oświadczenie musi spełniać wymogi ustawy o podatku akcyzowym (art. 89 ust. 8 ustawy). Zgodnie z art. 16 ust. 2 tej ustawy w przypadku stosowania dotychczasowych zasad sprzedaży oleju opałowego, nie składa się zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego, o którym mowa w nowym przepisie art. 16b ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym.

Może zainteresuje Cię też to...

Chcesz kupić olej opałowy, zarejestruj to elektronicznie lub podejdź do Urzędu Skarbwego

- Natomiast w przypadku stosowania nowych przepisów, m.in. osoba fizyczna zamierzająca nabyć olej opałowy do celów grzewczych, przed dniem dokonania takiej czynności jest zobowiązana do uproszczonej rejestracji dla potrzeb podatku akcyzowego i systemu SENT. Rejestracji można dokonać samodzielnie korzystając z Portalu PUESC https://puesc.gov.pl. Zgodnie z zapowiedziami MF od 1 września br. elektronicznej rejestracji będzie można też dokonać z Portalu Podatkowego www.podatki.gov.pl (zakładka: „Akcyza”). Można również udać się do urzędu skarbowego (najlepiej do urzędu zajmującego się akcyzą, tj. III US w Bydgoszczy i II US w Toruniu lub urzędu, gdzie jest centrum obsługi), gdzie pracownicy pomogą wypełnić elektroniczny formularz AKC-RU.

Jeżeli osoba fizyczna nie może zarejestrować się korzystając z elektronicznych formularzy, to może złożyć w urzędzie skarbowym akcyzowym właściwym ze względu na adres zamieszkania, papierowe zgłoszenie AKC-RU. Urząd skarbowy ma 7 dni na wydanie potwierdzenia zarejestrowania. Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wzorów zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego oraz potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego nie zostało jeszcze opublikowane. Z chwilą opublikowania ww. formularze będą dostępne zarówno na stronie MF, jak i w poszczególnych urzędach skarbowych.

A co, gdy nie zgłosisz tego

- Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi ww. ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. do ustawy kodeks karny skarbowy „…kto wbrew obowiązkom określonym w art. 16, art. 16b, art. 17 i art. 19 ustawy o podatku akcyzowym nie składa zgłoszenia rejestracyjnego, zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego (…) podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych” (art. 56b § 2 kks) - podaje Bartosz Stróżyński.

Uwaga, przepisów art. 16b ustawy o podatku akcyzowym regulujących obowiązek rejestracji uproszczonej, nie stosuje się do podmiotów nabywających olej opałowy od podmiotów dokonujących sprzedaży detalicznej, w opakowaniach jednostkowych, których masa brutto nie przekracza 30 kg lub ich objętość nie przekracza 30 litrów, w łącznej ilości nie przekraczającej jednorazowo odpowiednio 100 kg lub objętości 100 litrów. W tym jednak przypadku na sprzedającym podmiocie ciążą obowiązki szczegółowej rejestracji takiej sprzedaży i potwierdzania jej wyłącznie fakturą.

- Oczywiście przepisy dotyczące rejestracji uproszczonej dla akcyzy i nowych obowiązków w SENT, w związku z wprowadzoną do ustawy definicją „zużywającego podmiotu olejowego”, dotyczą znacznie szerszej grupy podmiotów, a nie tylko osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej - zaznacza rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. - Mogą to być np. szkoły, świetlice, kluby czy inne instytucje nie prowadzące działalności, ale także podmioty prowadzące działalność gospodarczą, które będą wykorzystywały olej do celów grzewczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska