- Zatoka do ważenia pojazdów powstała przy jezdni ul. Grunwaldzkiej w kierunku miasta, przed skrzyżowaniem z ul. Filtrową - informuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Pozwoli to inspektorom transportu drogowego skutecznie kontrolować ciężar tirów.
Jak informuje ZDMiKP, konstrukcja o betonowej nawierzchni jest przystosowana do ustawiania wag, którymi posługują się inspektorzy transportu drogowego. To nie wszystko. Na Osowej Górze instalowany jest nowoczesny system preselekcji wagowej.
Dzięki kamerom zamontowanym nad jezdnią oraz specjalnym listwom pomiarowym, rejestrowane i wstępnie ważone są wszystkie pojazdy. Dostęp do tak uzyskanych danych posiadają pracownicy Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego, dzięki czemu mogą łatwiej typować pojazdy do szczegółowych kontroli właśnie w takich miejscach jak zatoka przed skrzyżowaniem z ul. Filtrową.
Choć, jak podkreśla Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, dla miasta budowa takich zatok to dodatkowy koszt, to w dłuższej perspektywie przynosi znacznie większe oszczędności. Za degradację nawierzchni w największym stopniu odpowiadają bowiem przede wszystkim przeciążone pojazdy ciężarowe.
W poprzednich latach miasto zbudowało kilka innych zatok przystosowanych do ważenia pojazdów. Takie konstrukcje powstały już na ul. Szubińskiej, Nowotoruńskiej, Jana Pawła II oraz Armii Krajowej (punkty preselekcji).
Plan transportowy miasta zakłada, że po wybudowaniu kompletnej obwodnicy w ciągu drogi ekspresowej S5, ruch ciężarówek poruszających się tranzytem, zostanie wyprowadzony z miasta.
