Jest to najprawdopodobniej jedyna w Polsce publikacja, w której mieszkańcy wsi tak szeroko i pięknie przedstawili swoją historię. - _Zbieranie dokumentacji, materiałów, zdjęć i mapek sprawiło nam wiele trudności. Poświęciliśmy na to wiele swojego czasu. Ale udało nam się - _mówi Halina Wojnarowska, przewodnicząca KGW.
Wszystkie panie nie mają wątpliwości, że największy wkład w powstanie tego dzieła włożyła Barbara Gawrońska, która zajęła się opracowaniem tekstu, grafiki i składem. Kronika ma 198 kredowych stron i zawiera informacje dotyczące wioski począwszy od 4 wieku do 2006 roku. - _Do tego, by zrobić w tak dużej formie, zmobilizował mnie mąż, który stwierdził, że jak już mamy coś robić, to zróbmy to dobrze - _mówi Barbara Gawrońska.
Znajdziemy tu ciekawe informacje dotyczące historii Lisewa Kościelnego oraz ludzi, którzy zamieszkiwali i zamieszkują wszystkie domostwa w wiosce. Są tu informacje dotyczące wyróżniających się postaci związanych z Lisewem, historia kościoła, plebanii, organistówki, cmentarzy, pomników. Wszystkie strony są bogato ilustrowane.
Oprócz Barbary Gawrońskiej duży wkład w przygotowanie kroniki wniosły: Halina Wojnarowska, Beata Wojnarowska, Wanda Zakaszewska i Karolina Ewleszyn. Wydano 116 egzemplarzy kroniki. Trafią one do wszystkich rodzin z Lisewa Kościelnego i do bibliotek. W późniejszym czasie niektóre informacje w niej zawarte będzie można również podziwiać na stronie internetowej inowrocławskiego starostwa. Kronika nie powstałaby, gdyby nie finansowe wsparcie mieszkańców wioski, pieniędzy zebranych przez KGW Lisewo oraz wsparcia Urzędu Gminy w Złotnikach Kujawskich oraz starostwa w Inowrocławiu.
Tuż przed świętami mieszkańcy spotkali się w świetlicy, by uczcić sukces w postaci tej niezwykłej publikacji. Przełamali się opłatkiem i zasiedli do suto zastawionych stołów.