Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oni odeszli od nas w ciągu ostatnich 12 miesięcy [wspomnienie wideo]

TVN24/x-news
Józef Oleksy, Władysław Bartoszewski i Jan Kulczyk.
Józef Oleksy, Władysław Bartoszewski i Jan Kulczyk.
Zbliżający się Dzień Zaduszny (2.11) skłania do wspomnień o zmarłych zasłużonych Polakach, którzy odeszli w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Pod koniec 2014 r. pożegnano m.in. opozycjonistów z czasów PRL Kazimierza Świtonia i Mariana Jurczyka oraz operatora, reżysera i scenarzystę Krzysztofa Krauzego.

W styczniu 2015 r. zmarli prozaik, reżyser i scenarzysta Tadeusz Konwicki, a także były premier Józef Oleksy. W kwietniu odeszli: laureat literackiej Nagrody Nobla Guenter Grass oraz dyplomata i polityk Władysław Bartoszewski. Pod koniec lipca niespodziewanie zmarł najbogatszy polski przedsiębiorca Jan Kulczyk.

Odeszli w 2015 roku [ZMARLI 2015] Aktorzy, piosenkarze, arty...

Odeszli mieszkańcy regionu...
Krzysztof Kuziemski
1967-2015

Nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Odzieżowych oraz Zespole Szkół Spożywczych, wielki przyjaciel młodzieży i sportu, znakomity dziennikarz Polskiego Radia PiK i TVP Bydgoszcz, niestrudzony piłkarz, organizator wielu turniejów amatorskich, także dla dziennikarskiej braci, kolega, przyjaciel. Zmarł w marcu z Bydgoszczy. Miał tylko 48 lat.

Edmund Milecki
1927-2015
Były sportowiec (uprawiał lekkoatletykę, szermierkę i piłkę nożną), pułkownik WP, kierownik sekcji lekkoatletycznej bydgoskiego Zawiszy, przez wiele lat szef Wojskowego Klubu Sportowego Zawisza, jego budowniczy, prezes Wojewódzkiej Federacji Sportu, szef okręgowego związku la, współorganizator wielu imprez sportowych w Bydgoszczy, m.in. ME Juniorów, MŚ Juniorów Młodszych i Pucharu Europy w Wielobojach. Zasłużony działacz społeczny, laureat plebiscytu „Gazety Pomorskiej” - „Ludzie Przełomu”. Zmarł 1 sierpnia.

Andrzej Maziec
1948-2015
Artysta fotografik, bydgoszczanin o kresowych korzeniach. Tworzył fotografię użytkową, kreacyjną, artystyczną oraz instalacje fotograficzne. Był fotoreporterem. Od wielu lat dokumentował i obserwował Bydgoszcz. Zorganizował 20 wystaw indywidualnych, brał udział w wielu wystawach zbiorowych. Otrzymał nagrody i wyróżnienia w 20 konkursach fotograficznych w kraju i za granicą. Zmarł 19 sierpnia.

Michał Jagodziński
1948-2015
Dziennkarz, w PRL opozycjonista, działacz „S”, wieloletni prezes Polskiego Radia PiK. Rodowity torunianin, absolwent UMK i Szkoły Głównej Handlowej. Po wprowadzeniu stanu wojennego miał zakaz wstępu do radia. W styczniu 1982 r. został wyrzucony z pracy. Rok spędził za kratami. Z Polskim Radiem w Bydgoszczy związany był od wielu lat.Tworzył audycje publicystyczne, artystyczne i wielokrotnie nagradzane reportaże. Był jednym z twórców Polskiego Radia PiK w jego obecnym kształcie. Odszedł 7 października.

Zdzisław Bańkowski
1924-2015
Wieloletni prezes okręgowego związku bokserskiego, podpułkownik WP, sędzia klasy międzynarodowej AIBA, wychowawca wielu pokoleń zawodniczych i sędziowskich. Sam uprawiał boks (stoczył około 70 walk). W 1973 r. razem ze Zbigniewem Smolińskim, redaktorem sportowym „Gazety Pomorskiej”, byli twórcami międzynarodowego turnieju juniorów o puchary gazety. Turniej ten nazywano małymi mistrzostwami Europy. Zmarł w lutym w rodzinnym Włocławku.

Prof. Zygmunt Mackiewicz
1931-2015
Lekarz, wybitny chirurg, współtwórca Akademii Medycznej w Bydgoszczy i twórca bydgoskiej szkoły chirurgii, absolwent Akademii Medycznej w Poznaniu. Z miastem nad Brdą związany od 1977 r. Przez wiele lat kierował kliniką chirurgii naczyń w obecnym Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. Jurasza. Ceniony nauczyciel akademicki, wychowawca wielu pokoleń młodzieży i lekarzy chirurgów, promotor wielu prac doktorskich i habilitacyjnych oraz autor wielu prac naukowych. W 2013 r. został Doktorem Honoris Causa UMK. Urodzony na Litwie bardzo interesował się historią. Przez wiele lat szefował Stowarzyszeniu Odbudowy Fontanny Potop. Zmarł 8 października.

Eryk Bazylczuk
1933-2015
Niezwykły bydgoszczanin, urodzony we Francji, absolwent III LO i Politechniki Budapeszteńskiej, uczestnik węgierskiej rewolucji w 1956 r., odznaczony w 2006 r. przez prezydenta tego kraju medalem „Bohatera Wolności 1956”. W 2014 r. za pracę na rzecz przyjaźni i popularyzację kultury węgierskiej został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Węgierskiego. Kochał Węgry i Polskę. Kochał też historię. Dzięki Jego determinacji powstała książka o rodowitym Węgrze Józefie Szügy Trajtlerze. W ubr. wydał swoje wspomnienia z udziału w węgierskiej rewolucji. Był współtwórcą Bydgoskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier i do niedawna jego prezesem; do sierpnia kierował pracami biura Honorowego Konsula Węgier w Bydgoszczy. W ostatnich latach angażował się w prace na rzecz powstania Metropolii Bydgoskiej, której był prezesem. Doskonałą znajomość języka węgierskiego wykorzystał do współpracy z firmami węgierskimi, którą prowadził przez wiele lat. Zmarł 10 października, w drodze z ostatniej wizyty na Węgrzech.

Zbigniew Grugiel
1953-2015
Leśnik, absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, polityk, poseł na Sejm X kadencji, ostatnio radny powiatowy i nadleśniczy nadleśnictwa Tuchola. Zmarł 20 października. Jego śmierć poprzedziły tragiczne okoliczności. Próbował odebrać sobie życie pod koniec lipca. Zostawił list do rodziny, w którym oskarża przełożonych z Torunia o mobbing.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska