Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opec-Ineko buduje instalację oczyszczania spalin. Jest umowa [wideo]

Jakub Keller
Jakub Keller
Umowę podpisali: Artur Brzdękiewicz, wiceprezes SBB Energy oraz Mirosław Radecki, prezes OPEC-Ineko
Umowę podpisali: Artur Brzdękiewicz, wiceprezes SBB Energy oraz Mirosław Radecki, prezes OPEC-Ineko Jakub Keller
Spółka Opec-Ineko zawarła umowę z firmą SBB Energy na budowę instalacji oczyszczania spalin. Inwestycja ma o 94 proc. zmniejszyć emisję pyłów do atmosfery.

- Od 1 stycznia 2023 roku obowiązywać będą nowe przepisy, które zmuszą nas do jeszcze większej dbałości o ekologię - mówi Mirosław Radecki, prezes spółki Opec-Ineko.

Inwestycja spowodować ma zmniejszenie emisji dwutlenku siarki i tlenku azotu do atmosfery z elektrociepłowni Łąkowa.

- W przypadku dwutlenku siarki emisja zmniejszy się o 48 procent, a w przypadku tlenku azotu o 25 procent - wylicza Mirosław Radecki.

Ile zatem kosztować będzie Instalacja Oczyszczania Spalin? - Według podpisanej umowy wszystko łącznie pochłonie 57 milionów złotych. Niestety, dla tego typu inwestycji nie ma wsparcia z zewnątrz - odpowiada Mirosław Radecki. - Istotne jest jednak to, że Opec-Ineko jest elektrociepłowni wysokosprawną.

Co to oznacza? - Takie działania dotyczące ekologii sprawiają że system ciepłowniczy w Grudziądzu staje się tzw. efektywnym systemem ciepłowniczym co z kolei powoduje, że system sieci, czyli Opec System może otrzymywać dotacje z Unii Europejskiej. W skrócie: nie dostaniemy dotacji konkretnie na elektrociepłownie, ale możemy w przyszłości ją otrzymywać dla systemu ciepłowniczego - precyzuje prezes Radecki.

Realizacja inwestycji ma ruszyć lada dzień. Przebiegać będzie według opracowanego planu. Niebawem zaczną się prace projektowe. Prowadzenie robót na wszystkich kotłach jednocześnie jest niemożliwe, gdyż spółka zobligowana jest ciągłością dostaw pary do papierni Schumacher, której przekazuje 40 procent produkcji.

- Rocznie prace odbywać się będą na dwóch kotłach. Mamy ich tyle, że inwestycja zakończy się w 2022 roku. To też może obrazować, że nakłady finansowe rozkładają się w zasadzie na kilka lat - precyzuje prezes Mirosław Radecki.

Przypomnijmy, że na początku 2018 roku spółka Opec rozpoczęła kolejny etap modernizacji sieci ciepłowniczych. Do końca 2020 roku wymienione zostaną sieci na osiedlach Kopernika, Strzemięcin oraz Mniszek.

W sierpniu ubiegłego roku natomiast spółka Opec od firmy Airly wypożyczyła osiem czujników pomiaru jakości powietrza. Zamontowane zostały one przy ulicach: Piłsudskiego, Kalinkowej, Śniadeckich, Nauczycielskiej, Słowackiego, Dąbrówki , Sportowców i Konstytucji 3 Maja.

Informacje pozyskane z urządzeń pomagają w tworzeniu analiz stanu zanieczyszczenia powietrza w mieście w różnych jego częściach. Zwłaszcza zimą. A co za tym idzie, wyciągania wniosków dotyczących ewentualnych inwestycji w urządzenia grzewcze na terenie Grudziądza.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska