Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opieka w zastępstwie

Barbara Szmejter
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie otrzymał dodatkowe pieniądze na organizowanie pomocy dla rodzin zastępczych, borykających się z wieloma problemami.

Rok 2009 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - Rokiem Rodzinnej Opieki Zastępczej. Rodzinną pieczę zastępczą uznano za najlepszy sposób pomocy dzieciom, które z różnych powodów nie mogą być wychowywane przez rodziców biologicznych. We Włocławku opiekę dzieciom, pozbawionym częściowo lub całkowicie opieki rodzicielskiej zapewniają aktualnie 148 rodziny zastępcze. Zdecydowana większość z nich, bo aż 131, to rodziny spokrewnione z dzieckiem - dziadkowie,ciocie, wujowie, rzadziej dorosłe rodzeństwo.

Jest też 16 rodzin, wychowujących obce dzieci i jedna rodzina zawodowa o charakterze pogotowia rodzinnego. Wychowuje się w nich łącznie 179 dzieci 29 dziewcząt i chłopców pochodzących z Włocławka przebywa u rodzin na terenie innych powiatów, m.in. aleksandrowskim, siemianowickim, mogileńskim, sierpeckim, lipnowskim, bydgoskim, radziejowskim, kutnowskim, grudziądzkim. Z kolei rodziny zastępcze funkcjonujące we Włocławku sprawowały opiekę nad 13 dziećmi z innych powiatów.

- Nie ulega wątpliwości, że poza rodziną biologiczną rodzina zastępcza jest najlepszą formą zapewnienia dziecku stabilnego, trwałego i rodzinnego środowiska wychowawczego - przekonuje Maria Ignatowska, dyrektor MOPR. W związku z tym Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wraz z Ośrodkiem Adopcyjno - Opiekuńczym, podejmuje systematyczne działania na rzecz rozwoju i popularyzacji rodzinnej opieki zastępczej.

Efekty, niestety, są znikome. W roku 2008 Sąd Rejonowy we Włocławku ustanowił 24 nowe rodziny zastępcze dla 25 dzieci. To na pewno zbyt mało w stosunku do potrzeb. Z zawodowej opieki zastępczej realizowanej w roku 2008 przez rodzinę zastępczą o charakterze pogotowia rodzinne skorzystało ogółem 10 dzieci. W 2008 roku 69 wychowanków rodzin zastępczych otrzymało świadczenia z tytułu kontynuowania nauki. Pomoc pieniężną na usamodzielnienie zrealizowano dla 8 osób a z pomocy na zagospodarowanie skorzystało 11 pełnoletnich wychowanków rodzin zastępczych.

- Pełnienie funkcji rodziny zastępczej wiąże się z dużą odpowiedzialnością za powierzone dziecko, a prawidłowe wypełnianie obowiązków opiekuńczo-wychowawczych napotyka często na szereg trudności i problemów, którym bez wsparcia i pomocy ze strony specjalistów trudno jest sprostać - mówi Małgorzata Pytko z sekcji pomocy instytucjonalnej i opiekuńczej MOPR. Dzięki dodatkowym pieniądzom z funduszy unijnych kilka dni temu rozpoczęto więc realizację kolejnego programu, wspierającego rodziny zastępcze. - Zakres pomocy obejmuje możliwość uczestnictwa w szkoleniu i treningu doskonalenia umiejętności opiekuńczo-wychowawczych, w grupie wsparcia oraz możliwość skorzystania, w zależności od potrzeb, z pomocy psychologicznej, indywidualnego poradnictwa rodzinnego, psychologicznego, pedagogicznego, socjalnego, prawnego, konsultacji i mediacji - wyjaśnia Małgorzata Pytko. - Udział w grupie wsparcia umożliwi wymianę doświadczeń i informacji oraz pozwoli na zrozumienie i nawiązanie kontaktów społecznych z osobami o podobnych doświadczeniach.

Program trwać będzie do końca roku. Zainteresowani mogą uzyskać bliższe informacje w sekcji opieki instytucjonalnej MPR lub na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie www.mopr.wloclawek.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska