Jeszcze niedawne plany zakładały, że projekt modernizacji dworca Toruń Miasto będzie gotowy jesienią, a następnie rozpoczną się prace budowlane. Stację w nowej odsłonie mieliśmy zaś zobaczyć już we wrześniu 2014 r.
Już wiadomo, że niestety, ten harmonogram zostanie zmieniony. PKP właśnie unieważniły konkurs na firmę, która zaprojektuje, a następnie gruntownie wyremontuje toruński dworzec.
Przypomnijmy: o lukratywny kontrakt walczyło siedem firm. Oferty opiewały od ok. 3,2 mln do 6,2 mln zł. Ale okazało się, że najtańsza propozycja (złożyła ją spółka Przybylski z Włocławka) jest wyższa o milion zł od kwoty, którą na zadanie zaplanowały PKP. - Przygotowujemy się teraz już do kolejnego postępowania na to zadanie - mówi Tomasz Kowalski z biura prasowego PKP. - Weryfikacji ulegnie budżet PKP na realizację przebudowy oraz zakres prac do wykonania.
Czytaj także: Dworzec Toruń Miasto odzyska blask. Być może jesienią rozpocznie się modernizacja stacji
Dotychczasowe plany zakładały gruntowną modernizację stacji i jej otoczenia. Wymiany miała się doczekać konstrukcja dachu i jego pokrycie. Zaplanowano podjazdy i platformy dla poruszających się na wózkach, zewnętrzną iluminację i remont elewacji (malowanie, renowacja ceramicznego cokołu, wymiana tynków), która zostanie zabezpieczona przed graffiti. Na placu przed stacją miała się pojawić zupełnie nowa nawierzchnia i postoje dla samochodów. Obiekt i otoczenie miał być monitorowany.
Jak miało się prezentować wnętrze? Przy wejściu miał stanąć bankomat, w miejscu kas zaplanowano toaletę dla niepełnosprawnych i pokój z przewijakiem dla rodziców z małymi dziećmi. Trzy okienka z biletami zaprojektowano w miejscu obecnego kiosku i punktu gastronomicznego. Na tym poziomie znalazłyby się trzy pomieszczenia pod działalność komercyjną.
Okazuje się, że PKP już wcześniej zmniejszyły zakres prac. W trakcie przetargu informował potencjalnych wykonawców, np. że nie planuje remontu przejścia podziemnego z dworca na peron i nie zamontuje na nich schodów ruchomych. Chciały tylko przesunąć stopnie oraz zamontować platformę dla niepełnosprawnych. Ponadto spółka zdecydowała, że nie będzie wymieniać całego dachu. Skupi się na miejscowych naprawach i uszczelnieniu konstrukcji. Kolej wycofała się też z odnowy stojącego przy pl. 18 stycznia pomnika Kolejarzy - Ofiar Faszyzmu. Teraz wiele wskazuje, że projekt zostanie w jeszcze większym stopniu ograniczony.
Czytaj e-wydanie »