Przedstawiciele zawodów medycznych apelowali na początku lipca o odwołanie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Związki zawodowe reprezentujące Branżę Ochrony Zdrowia oraz samorządy zawodów medycznych skierowały do premiera Mateusza Morawieckiego pismo, w którym stwierdziły że utraciły zaufanie do ministra zdrowia.
Z kolei Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) wskazywał m.in. na brak rzeczywistego dialogu z reprezentacją danego zawodu oraz zlekceważenie stanowiska medyków do projektu nowelizacji ustawy o płacach minimalnych.
W związku z tym przedstawiciele zawodów medycznych domagali się dymisji ministra zdrowia.
Organizacje pacjentów murem za ministrem
W środę w sprawie głos zabrało środowisko ponad 200 organizacji pacjentów.
Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej opublikował oświadczenie w którym wskazuje, że nie sposób zgodzić się z przyjętą w apelu Związków Zawodowych reprezentujących Branżę Ochrony Zdrowia oraz Samorządów Zawodowych Zawodów Medycznych narracją „w której powiązane zostało dobro pacjenta ze spełnieniem oczekiwań środowiska zawodowego wnioskującego o odwołanie Ministra Zdrowia”.
Instytut wskazuje, że duża różnica w przyjętych kryteriach oceny tego co dobre i korzystne dla pacjenta z Jego punktu widzenia, od oceny tego co dobre i korzystne dla pacjenta z punktu widzenia Związków Zawodowych i Samorządów Zawodowych.
„Dlatego też m.in. z tego powodu nie możemy zgodzić się z wyrażoną w apelu opinią, że podejmowanie przez ministra zdrowia działań w sprawach istotnych dla systemu kończy się wielką stratą dla polskiego pacjenta” - napisano.
Ponadto środowisko organizacji pacjentów pozytywnie oceniło dialog prowadzony przez Niedzielskiego z pacjentami.
„ Z satysfakcją obserwujemy, iż wiele sygnalizowanych przez organizacje problemów i oczekiwań dotyczących konkretnych rozwiązań, których celem jest zwiększenie jakości życia w chorobie, znajduje zrozumienie ministra zdrowia w podejmowanych inicjatywach organizacyjnych i legislacyjnych” - twierdzą organizacje.
I zwracają uwagę, że ministra zdrowia stworzył warunki umożliwiające aktywną partycypację środowiska pacjentów w wypracowywaniu rozwiązań systemowych w ochronie zdrowia.
„Przedstawiając powyższe argumenty pragniemy wyrazić zaufanie dla działań ministra zdrowia ukierunkowanych na spełnienie potrzeb i oczekiwań zgłaszanych przez organizacje pacjentów. Tym samym kierujemy do pana premiera prośbę i apel o umożliwienie ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu kontynuowania realizowanej dla dobra pacjenta misji na dotychczasowym stanowisku” -napisano.
Niedzielski: Dziękuję za te słowa wsparcia
Tego samego dnia minister podziękował organizacjom pacjentów. - Dziękuję za te słowa wsparcia ze strony przedstawicieli ponad 200 organizacji pacjenckich. Moim celem nadrzędnym jest i będzie stałe wprowadzanie perspektywy pacjenta jako kryterium zmian w systemie opieki zdrowotnej – napisał Adam Niedzielski na Twitterze.
Jeśli masz takie objawy, to znak, że szczepionka przeciwko C...
