Po konsultacjach z radą pedagogiczną, radą rodziców i samorządem uczniowskim dyrektorka szkoły Maria Nowicka wystąpiła w marcu do Rady Miejskiej z wnioskiem o nadanie placówce patronów Elżbiety i Jana Orzelskich. Propozycja została przyjęta przez radnych i w piątek można było świętować.
Pałac i kościół
- Żadna z innych postaci historycznych związanych z naszą miejscowością nie zdołała wnieść w jej historię i kulturę porównywalnych wartości - są pewni wnioskodawcy. To Orzelscy, ludzie wykształceni i o dużej kulturze, wybudowali pałac w Runowie i nowy murowany kościół. To Jan Orzelski był autorem kroniki, do dziś ważnego dokumentu do historycznych badań.
Z portretami rodziny
Uroczystości rozpoczęły się w miejscowym kościele od mszy i poświęcenia sztandaru. Później na boisku szkolnym przypomniano losy zasłużonej rodziny z Krajny, która w XVII w. słynęła z patriotyzmu, zacności i działań na rzecz pomnażania dostatku Runowa. Dzieci z runowskiej podstawówki wystawiły z tej okazji inscenizację o patronach.
Na budynku znalazła się tablica upamiętniająca imiona patronów, zaś szkoła może się pochwalić także kopiami ich portretów, namalowała je Ludmiła Piekałkiewicz-Geruzel, artystka z Krajny.
Orzelscy wzorem
(em)

Dla uczniów runowskiej podstawówki dzień nadania patrona był bardzo uroczysty.
Szkoła Podstawowa w Runowie Krajeńskim ma od piątku zacnych patronów. Są nimi dawni właściciele majątku i pałacu w Runowie - Elżbieta i Jan Orzelscy, zasłużeni dla Krajny obywatele szlacheckiej Polski.