Osiem pracownic gąsawskiej pomocy społecznej jest na...

  Osiem pracownic gąsawskiej pomocy społecznej jest na zwolnieniach chorobowych! W GOPS zostały tylko księgowa i kierowniczka

  (iwo)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Sytuacji w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej przyglądają się gąsawscy radni (fot. z sesji Rady Gminy)

  Sytuacji w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej przyglądają się gąsawscy radni (fot. z sesji Rady Gminy) ©www.gasawa.pl

  - Ta sytuacja musi się skończyć, bo GOPS powinien właściwie funkcjonować - mówi wójt gminy Gąsawa Błażej Łąbędzki. - Będą pewne rozwiązania, o których teraz nie powiem. Natomiast jeszcze w tym tygodniu, najpóźniej do przyszłego wtorku, sytuacja się unormuje - twierdzi.
  Sytuacji w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej przyglądają się gąsawscy radni (fot. z sesji Rady Gminy)

  Sytuacji w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej przyglądają się gąsawscy radni (fot. z sesji Rady Gminy) ©www.gasawa.pl

  - Czy przywrócona kierownik tej instytucji, czyli Barbara Michalczak, zamierza zbudować nową załogę?
  - Nie wiem! - mówi nieco przeciągle wójt Łabędzki. Daje jednak do zrozumienia, że plan działania jest już opracowany.

  Zamieszanie w pomocy społecznej zaczęło się w chwili, gdy było już jasne, że wójt przywróci do pracy byłą kierownik tej instytucji Barbarę Michalczak.

  Została odsunięta od obowiązków, gdy wyszło na jaw, że w tej instytucji dochodziło przez kilka lat do przywłaszczania żywności przekazywanej przez poznański WBŻ, a przeznaczonej dla potrzebujących. Sprawa trafiła do sądu. Temat ciągnął się od 2015 roku. Ostatecznie sąd uznał winę wskazanych, jednak wyroku nie wydał, gdyż sprawa się przedawniła.

  Szefową pomocy społecznej ponownie jest Barbara Michalczak. Część załogi poszła na zwolnienia lekarskie

  W tym czasie nowy wójt, a był to już Błażej Łabędzki, powołał nowego kierownika GOPS. Została nim Katarzyna Kaźmierczak. I oto teraz, po ponad 3 latach pracy dla gąsawskiej pomocy społecznej, kierownik Kaźmierczak dowiedziała się, że całą dokumentację ma przekazać Barbarze Michalczak, która po przerwie wraca na swoje stanowisko.

  Kaźmierczak dokumenty oczywiście przekazała, a następnie przeszła, na 3 miesiące - wykonując polecenie służbowe wójta - z pracy w GOPS-ie do Urzędu Gminy w Gąsawie, a ściślej referatu, który - ma się wrażenie - "awaryjnie" został tu dla niej utworzony.

  Finał afery z kradzieżą żywności dla ubogich: W gąsawskiej pomocy społecznej będą teraz... dwie kierowniczki?

  To jednak pociągnęło za sobą, w ramach protestu, falę zwolnień lekarskich wśród załogi miejscowej pomocy społecznej. Aktualnie na chorobowym jest tu aż osiem pracownic. Zostały więc tylko... księgowa i pani kierownik.

  Temat w Gąsawie jest gorący. Otrzymujemy wiele komentarzy, wypowiadają się radni, sołtysi.

  - Kto daje te zwolnienia? Czy te panie są faktycznie chore? Wszystkie równocześnie? - mówi jedna z mieszkanek.

  - Czy pani Michalczak otrzymała wynagrodzenie za listopad i grudzień 2018 roku - dociekają gąsawscy radni. - A czy świadczyła w tym czasie pracę? Na jakiej podstawie wójt wypłacił jej pieniądze? Poza tym, czy złożył wniosek o kasację wyroku, który nakazuje przywrócenie panią Michalczak do pracy? Z tego, co nam wiadomo, w tajemnicy przed panią Kaźmierczak księgowa przelała pieniądze nowej - starej pani kierownik, tymczasem pracownice GOPS nie dostały podwyżek i pieniędzy na święta, a te były obiecywane. To też wzbudziło ich oburzenie.

  A to inne sygnały, które do nas dotarły: - Wójt nie rozmawia z załogą, pracownice nie wiedzą, co się dzieje. Nie ma prawa przekierowywać pani Kaźmierczak do urzędu, to się skończy w prokuraturze. Utworzono sztuczny referat, aby przekierować panią Kaźmierczak, to jest marnotrawienie gminnych pieniędzy.

  Co na to wszystko wójt Błażej Łabędzki?

  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (9) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej