Poruszono między innymi tematy związane ze zdrowiem, ochroną środowiska i zmianą placu zagospodarowania przestrzennego.
Katarzyna Grzeszczak, inspektor ds. ochrony środowiska w Urzędzie Miasta Chełmna, mówiła m.in. o tym, że z niektórych drzew trzeba znieść formę ochrony przyrody, a inne - uznać za takie pomniki.
Sprzeciwu radnych nie było.
Chwalmy się przyrodą
- W lipcu wywrócił się całkowicie jeden z pomników przyrody - drzewo leżało bryłą korzeniową na zewnątrz - mówiła Katarzyna Grzeszczak. - Drzewo zostało usunięte, fizycznie zlikwidowane, dlatego trzeba zdjąć z niego stan pomnika przyrody. Dąb znajdował się w parku Słowackiego. Drugie drzewo, któremu chcemy znieść te formę ochrony, jest wierzba biała nad Jeziorem Starogrodzkim. Lata temu uległa zniszczeniu, zostało pół, jej stan zdrowotny jest zły. Tu też chcielibyśmy zlikwidować barierę prawną.
Ta droga dała im w kość. Cieszą się, że to już koniec robót
Inspektor chciałaby jednak, aby ilość drzew uznanych za pomniki przyrody i objętych szczególną ochroną nie zmniejszała się. Zaproponowała, aby innym nadać to miano.
- Z panią Szymańską zdecydowałyśmy, by objąć inne - pięk-ne drzewa ochroną i je docenić - podkreśla Katarzyna Grzeszczak. - Nie odbiegają rozmiarami od tych, które mają znaczki pomników przyrody. Jeśli będzie ich więcej - będziemy się mieli czym chwalić.
Na sesji Rady Miasta Chełm-na po raz pierwszy przybył nowy dyrektor szpitala, który tę funkcję sprawuje od kilku miesięcy. Podziękował za 50 tys. złotych na zakup nowego aparatu RTG.
- Dziękuję za przekazanie dotacji, to bardzo ważne, bo postawiłem na rozwój, modernizację sprzętu i zwiększenie usług dla mieszkańców miasta i powiatu- mówił Jacek Misiołek. - Część z tego już udało się wprowadzić w życie, jak nowe procedury leczenia w szpitalu, a część się materializuje - jak zakup nowej karetki. Przygotowujemy się także do zakupu aparatu RTG, który tak hojnie wsparli radni. Mam nadzieję, że owoce naszej pracy będą dla wszystkich widoczne.
Więcej terenów na domy i usługi
Mowa była też o zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w mieście.
- Zmian dokonano na wniosek mieszkańców na sześciu terenach- wskazywała Elżbieta Kornalewska, projektant. - Pierwsza zmiana dotyczyła możliwości powiększenia terenu na budowę garaży. Druga, przy ulicy Łunawskiej, to prośba przedsiębiorcy o inną regulację linii zabudowy, aby mógł uzupełnić o nowe obiekty produkcyjne ten teren. Trzeci wniosek dotyczy starówki - możliwości stworzenia samodzielnych budynków usługowych. Udało się to zrealizować, mając zarazem na uwadze ochronę zabytków. O to samo chodziło we wniosku czwartym.
Piąty z kolei to wniosek z miasta, by na terenie budynku szkoły przy Alei 3 Maja, mogła być realizowana zabudowa usługowa - poza oświatową.
- Szósty wniosek obejmuje duży obszar - dodała Kornalew-ska. - Zmiana dotyczy powiększenia terenu do zabudowy mieszkaniowej, między innymi przy ulicach Gołębiej i Strusiej.
Ponadto, radni podziękowali za współpracę paniom z biura rady.
O krok od wielkiej tragedii! Cudem uniknęli śmierci! [wideo - program Stop Agresji Drogowej]