MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda najgrubsza topola czarna w Polsce. Rośnie w Grudziądzu i nazwano ją "Horpyna"! Mamy zdjęcia

Aleksandra Pasis
Opracowanie:
"Horpyna" to najgrubsza topola czarna w Polsce. Rośnie w Grudziądzu i została wpisana na listę pomników przyrody
"Horpyna" to najgrubsza topola czarna w Polsce. Rośnie w Grudziądzu i została wpisana na listę pomników przyrody Nadesłane/dr D. Trzybiński/znadrzeki.com
Topola czarna, która rośnie przy ul. Czwartaków w Grudziądzu to, jak informuje doktor Damian Trzybiński z Uniwersytetu Warszawskiego, nowa najgrubsza topola w Polsce, a dziesiąta spośród wszystkich topól czarnych na świecie, wzmiankowanych w rejestrze "Monumental Trees".

Rekordowa topola czarna rosnąca w Grudziądzu ma niemal dziesięć metrów obwodu pnia!

W ocenie doktora Damiana Trzybińskiego, który jest pracownikiem Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego i pasjonatem nadwiślańskiej przyrody, grudziądzka topola jest praktycznie nieznaną poza wąskim gronem pasjonatów dendrologii.

- Z pewnością warto promować jego istnienie, ponieważ ma ono realny potencjał, by stać się jedną z najważniejszych przyrodniczych wizytówek naszego kraju - wyjaśnia dr Trzybiński.

Sienkiewiczowska wiedźma patronką grudziądzkiej topoli

Ciekawostką jest to, że grudziądzka sokora (potoczna nazwa topoli czarnej) została nazwana "Horpyna". A takie imię nadano jej z racji monumentalnych rozmiarów oraz mrocznej aparycji. Inspiracją była sienkiewiczowska wiedźma z powieści "Ogniem i mieczem".

Drzewo odkrył  Andrzej Sulej. Następnie rozpoczęto starania o nadanie mu statusu pomnika przyrody. Działania zainicjowali: Damian Trzybiński oraz członkowie Sekcji Drzew Pomnikowych Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego: Piotr Gach, Ernest Rudnicki, Krzysztof Borkowski oraz Marek Maciantowicz.

Status pomnika przyrody topola czarna zyskała decyzją Rady Miejskiej Grudziądza, która to podjęła w tej sprawie uchwałę podczas sesji na koniec marca 2024. Wówczas jeszcze trzem innym drzewom nadano status pomników przyrody. Są to:

  • dąb szypułkowy rosnący przy ul. Sikorskiego 19-23

  • dąb bezszypułkowy rosnący u zbiegu ulic Śniadeckich i Zachodniej

  • dąb szypułkowy rosnący przy ul. Bema na terenie Ogrodu Botanicznego

Pomniki przyrody podlegają szczególnej ochronie

W stosunku do drzew będącymi pomnikami przyrody wprowadzono następujące zakazy:

1) niszczenia, uszkadzania lub przekształcania obiektu;

2) wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, z wyjątkiem prac związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym albo budową, odbudową, utrzymaniem, remontem lub naprawą urządzeń wodnych;

3) uszkadzania i zanieczyszczania gleby;

4) dokonywania zmian stosunków wodnych, jeżeli zmiany te nie służą ochronie przyrody albo racjonalnej gospodarce rolnej, leśnej, wodnej lub rybackiej;

5) zmiany sposobu użytkowania ziemi;

6) umieszczania tablic reklamowych.

Jak podkreśla dr Trzybiński sokory niegdyś powszechnie występujące w polskim krajobrazie, obecnie są drzewami realnie zagrożonymi wyginięciem. Zaakcentowano to m.in. tzw. w Rezolucji nr 2 uchwalonej na konferencji ministrów środowiska w Strasburgu, dotyczącej ochrony leśnych zasobów genowych w Europie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska