Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnie dni małego spisu rolnego. Na pytania odpowiadają użytkownicy gospodarstwa

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Badany jest stan faktyczny a nie stan prawny gospodarstwa. - Jeżeli użytkuje je grupa osób, to poprosimy o wybranie jednej osoby (np. najstarszej czy najbardziej decyzyjnej), która zostanie podana jako użytkownik i jednocześnie osoba kierująca – tłumaczy GUS.
Badany jest stan faktyczny a nie stan prawny gospodarstwa. - Jeżeli użytkuje je grupa osób, to poprosimy o wybranie jednej osoby (np. najstarszej czy najbardziej decyzyjnej), która zostanie podana jako użytkownik i jednocześnie osoba kierująca – tłumaczy GUS. Pixabay
Do 14 sierpnia ankieterzy Głównego Urzędu Statystycznego będą kontaktować się w wybranymi rolnikami w ramach tzw. małego spisu rolnego. Duże gospodarstwa, ze względu na ich znaczenie w produkcji rolniczej, zawsze są uwzględnianie w badaniach statystycznych.

Do14 sierpnia br. trwa w Polsce tzw. mały spis rolny. Zbierane są zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych (R-SGR) oraz pogłowia świń i produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S). - Udział w badaniu jest obowiązkowy – przypomina Renata Kaczkowska z Departamentu Rolnictwa i Środowiska Głównego Urzędu Statystycznego.

Ankieterzy GUS kontaktują się z losowo wybranymi rolnikami. Wcześniej otrzymali w tej sprawie list od prezesa GUS.

- Gospodarstwa rolne o dużej powierzchni użytków rolnych i dużym pogłowiu zwierząt gospodarskich w województwie, ze względu na ich udział i znaczenie w produkcji rolniczej, są przypisywane do warstwy, która zawsze wchodzi do badań reprezentacyjnych – wyjaśnia Renata Kaczkowska z GUS. - W badaniu „Zintegrowane statystyki dot. gospodarstw rolnych" bierze udział 130 tys. gospodarstw. Jednocześnie z tym badaniem prowadzone jest badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego. Łącznie badanych jest 145 tys. gospodarstw rolnych.

Informacje od rolników ankieterzy pozyskują przez telefon lub w formie wywiadów bezpośrednich.
- Zakres informacji zbieranych w badaniu R-SGR jest obszerny i obejmuje: użytkowanie gruntów, sady, powierzchnie zasiewów, metody uprawy, nawadnianie, zwierzęta gospodarskie, nawożenie, ochronę roślin, ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze, działalność gospodarczą, strukturę dochodów gospodarstwa domowego z użytkownikiem gospodarstwa indywidualnego, aktywność ekonomiczna – wylicza GUS.

Badaniami objęci są faktyczni użytkownicy gospodarstwa, niezależnie od tego czy są właścicielami, dzierżawcami gospodarstw rolnych (na podstawie umowy pisemnej, ustnej lub bez umowy) czy też użytkują je z innego tytułu (np. nauczyciel, ksiądz), a także niezależnie od tego, czy grunty wchodzące w skład gospodarstwa rolnego położone są na terenie jednej czy kilku gmin.

- Badany jest zatem stan faktyczny a nie stan prawny. Jeżeli użytkownikiem gospodarstwa rolnego jest grupa osób, to poprosimy o wybranie jednej osoby (np. najstarszej czy najbardziej decyzyjnej), która zostanie podana jako użytkownik i jednocześnie osoba kierująca – tłumaczy Renata Kaczkowska.

Informacje o badaniach rolniczych można uzyskać kontaktując się z Infolinią statystyczną pod numerem telefonu 22 279 99 99, wew. 7_badania ankietowe i następnie 1_badania rolne.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska