Zobacz wideo: Lista tradycyjnych potraw wigilijnych
Ceniony kapłan ks. Jan Kujaczyński spoczął na cmentarzu parafialnym w Chełmnie.
Mszy pogrzebowej przewodniczył ks. biskup Wiesław Śmigiel, a obok licznych przedstawicieli duchowieństwa, udział w niej wzięli także związkowcy z „Solidarności” okręgu toruńskiego. Ks. Kujaczyński był bowiem opiekunem duchowym internowanych na „Kępie Panieńskiej”.
ks. Jan Kujaczyński urodził się 31 maja 1925 r. w Łysomicach. W maju 1968 r. objął probostwo parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Chełmnie. Zarządzał nią przez ponad 30 lat, a w tym czasie przeprowadził szereg remontów w zabytkowych obiektach sakralnych. W 2009 r. odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi nadanym przez Lecha Kaczyńskiego, prezydenta RP.
Życiorys ks. Jana Kujaczyńskiego opracowano w Muzeum Ziemi Chełmińskiej:
- Urodził się 31 maja 1925 r. w Łysomicach.
- W 1947 roku rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa Kazimierza Kowalskiego w 1952 roku.
- Zanim objął parafię chełmińską, pracował jako wikary w Gdyni – Chyloni, Czersku i Toruniu.
- W 1959 roku został proboszczem parafii w Zieleńcu, natomiast w maju 1968 roku objął probostwo parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Chełmnie. Zarządzał nią przez ponad 30 lat. Był jednym z najdłużej pracujących tu proboszczów.
- W uznaniu postawy kapłańskiej w 1970 roku ks. Kujaczyński został mianowany Kanonikiem Kapituły Katedralnej Chełmińskiej. W grudniu 1992 roku przyznano mu tytuł Kapelana Honorowego Jego Świątobliwości Papieża Jana Pawła II. Od roku 1968 do 2001 pełnił funkcję dziekana dekanatu chełmińskiego.
- Z chwilą objęcia probostwa w Chełmnie ksiądz Kujaczyński rozpoczął szereg kompleksowych remontów zabytkowych kościołów oraz Kaplicy na Bramie Grudziądzkiej. Przyczynił się do nadania bardziej uroczystego charakteru odpustowi chełmińskiemu. Podjął też starania o konserwację cudownego obrazu Matki Bożej Bolesnej Chełmińskiej.
- Na jego opiekę i wsparcie mogli liczyć internowani – rezerwiści stacjonujący w obozie na „Kępa Panieńska” – skazani za działalność w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym „Solidarność”. Ksiądz Kujaczyński interweniował u władz wojskowych. Organizował też transport żywności i leków dla internowanych.
- W 2003 roku z okazji 770 – lecia nadania praw miejskich Chełmnu ksiądz prałat Jan Kujaczyński został uhonorowany wyróżnieniem „Za zasługi dla społeczeństwa i miasta Chełmna”, a 2009 roku odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
- 24 listopada 2012 roku obchodził jubileusz 60-lecia kapłaństwa.
Ksiądz Kujaczyński swoją skromnością i życzliwością zyskał sobie szacunek wielu mieszkańców Chełmna i współpracujących z nim wikariuszy. Mimo że od kilku lat korzystał z zasłużonego odpoczynku od obowiązków administracyjnych, nadal chętnie uczestniczył w życiu parafii.
Zdjęcia z uroczystości pogrzebowych ks. Jana Kujaczyńskiego zobacz w galerii.
