Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 20

Wśród pięciu inwestycji jest m.in. budowa chodnik wraz z oświetleniem na tzw. hajratce, czyli drodze prowadzącej nad Jezioro Starogrodzkie - fragment ul. Jastrzębskiego pomiędzy Biskupią i Ogrodową.
- Chodnik zostanie zrealizowany w technologii betonowej, po prawej stronie drogi patrząc w kierunku Jeziora Starogrodzkiego – informuje Artur Mikiewicz, burmistrz Chełmna. - Latarnie zostaną ulokowane po lewej stronie. Zaprojektowano oświetlenie w technologii LED, kompatybilne z systemem oświetleniowym obsługującym Chełmno od przełomu 2021/2022 roku. Niestety, na tym odcinku drogi nie było możliwe ulokowanie ścieżki rowerowej, dlatego zostaną prowadzone elementy organizacji ruchu poprawiające bezpieczeństwo rowerzystów. Pojawią się progi zwalniające - przejazdowe, które wymuszą ostrożną jazdę wśród kierowców, a tym samym poprawią bezpieczeństwo cyklistów.
Wykonane zostanie też oświetlenie istniejącej już ścieżki pieszo-rowerowej do Grubna.
- Tu też zaprojektowano oświetlenie w technologii LED kompatybilne z systemem oświetleniowym miasta – wskazuje burmistrz. - Dzięki realizacji tego zadania poprawi się komfort i bezpieczeństwo pieszych oraz rowerzystów zmierzających od Plant Kolejowych do ulicy Przemysłowej, a co kluczowe to zgrupowania zakładów pracy znajdujących się w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91.
Nie lada gratka dla jeżdżących na rolkach
Wielu miłośników dwóch kółek czeka także na budowę ścieżki pieszo-rowerowej z oświetleniem od Plant Kolejowych do ul. Brzoskwiniowej.
- To zadanie, na które bardzo oczekują mieszkańcy osiedla przy motocrossie – podkreśla Artur Mikiewicz. - Zaprojektowaliśmy w tym miejscu ścieżkę w technologii asfaltowej, również z myślą o osobach poruszających się na rolkach. Ten płaski odcinek nowej ścieżki będzie mógł też służyć do nauki jazdy na rolkach, czy wrotkach. I tutaj cała ścieżka zostanie oświetlona latarniami w technologii LED, kompatybilnymi z systemem oświetleniowym miasta. Zadanie to znacząco poprawi komfort osób poruszających się pieszo, w tym dzieci i młodzieży docierających do szkoły z ul. Brzozowej, Brzoskwiniowej, Lipowej, Śliwowej, Morelowej, czy Wiśniowej.
Parking na kilkadziesiąt pojazdów
Budowa parkingu na ul. Biskupiej, przy Fabryce Dobrych Pomysłów, to ułatwienie życia przede wszystkim osobom zmotoryzowanym.
- W ramach tego zadania zaprojektowaliśmy parking w technologii betonowej na 40 miejsc dla samochodów osobowych, które zostaną wytyczone poniżej istniejącego parkingu z płyt betonowych – dodaje burmistrz Chełmna. - Parking ten będzie służył przede wszystkim osobom pracującym na terenie chełmińskiej starówki. Istniejący parking z płyt betonowych zostanie naprawiony i przeznaczony dla autokarów - coraz liczniej przywożących zorganizowane grupy turystyczne do naszego miasta. Przy parkingu zostanie ulokowana publiczna toaleta i miejsce odpoczynku dla kierowców. Jest to zadanie, o które bardzo zabiegali lokali przewodnicy turystyczni i mamy nadzieję, że przyczyni się do poprawy warunków, a tym samym zwiększenia ruchu turystycznego w naszym mieście.
Ostatnie z pięciu zadań w tym projekcie to doposażenie miasta w stojaki na rowery i stacje naprawcze rowerów. Tych już w ostatnim czasie przybyło, a będą kolejne.
- Wczesną wiosną będziemy prosić mieszkańców o wskazanie lokalizacji, w których brakuje im takiej infrastruktury – zapowiada Artur Mikiewicz. - Termin wykonania wszystkich powyższych robót to koniec czerwca 2023 roku. Mamy nadzieję, że przyszłoroczne wakacje przywitamy już z naprawdę dobrej jakości infrastrukturą służącą pieszym, rowerzystom i turystom, a przede wszystkim mieszkańcom Chełmna, którzy na co dzień poruszają się w ogromnej mierze właśnie pieszo lub rowerem. Koszt realizacji całego zadania to 5,3 mln złotych - w tym 3,8 mln złotych pozyskanego dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Prace zrealizuje Inżynieria Drogowa Wojciech Burchardt, będąca prężną, lokalną firmą.