Metoda BLIK nadal popularna wśród oszustów
BLIK jest najpopularniejszą metodą płatności mobilnych w Polsce. Ten fakt wykorzystują oszuści, którzy za pośrednictwem Facebooka okradają użytkowników na duże sumy pieniędzy.
Sprawdź koniecznie
Metoda "na BLIKA" - jak działają oszuści?
W Polsce jest już 5,5 mln aktywnych użytkowników BLIKA. W pierwszym kwartale 2020 roku odnotowano blisko 100 mln transakcji. Nie dziwi więc fakt, że to także ulubiona metody płatności dla... oszustów.
Jak oszuści okradają użytkownika metodą "na BLIKA"? Stracić można naprawdę duże pieniądze.
Oszuści włamują się na konta użytkowników Facebooka, a następnie piszą przejmującą wiadomość z prośbą o szybką pożyczką kasy. Ofiara podaje im ciąg cyfr, a oszust wypłaca od razu pieniądze z bankomatu.
Codziennie ktoś pada ofiarą metody "na BLIKA"
Ofiarą przestępstwa metodą "na BLIKA" padła między innymi Katarzyna z Warszawy. W sobotę wieczorem otrzymała na Messengerze wiadomość od siostry, z prośbą o pilną pożyczkę pieniężną.
- Nie widziałam w tym nic podejrzanego. Monika napisała mi w wiadomości, że musi pilnie zapłacić za fryzjera, a myślała, że dostanie dzisiaj wypłatę - opowiada 25-latka.
Kobieta w kilka minut straciła 400 zł. Wystarczyły dwa kliknięcia, by oszuści wzbogacili się jej pieniędzmi.

Pani Katarzyna wysłała oszustowi kod BLIK. Dopiero, gdy jej siostra opublikowała wpis na swoim profilu na Facebooku, informując o zhakowaniu konta, zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa. - Najgorsze jest to, że również nasz brat i nasi znajomi nabrali się na to kłamstwo! Okazało się, że łącznie ukradli 2100 zł! - tłumaczy przerażona kobieta.
Poszkodowana postanowiła odezwać się do specjalistów z CyberRescue, którzy zajmują się ratowaniem ofiar oszustów w sieci.
Te smartfony są najbardziej podatne na jailbreak. Zobacz, cz...
Oszustwo na "BLIKA" - jak się ustrzec?
Metoda "na BLIKA" to bardzo popularna metoda oszustwa. Najlepiej zawsze zweryfikować, czy to na pewno znajomy wysłał do nas wiadomość. Wystarczy zadzwonić do niego, czy napisać wiadomość SMS. To bardzo ważne, aby zweryfikować, czy na pewno o pożyczkę prosi nas bliska osoba, znajomy - tłumaczą specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa.
CyberRescue to założony w 2018 r. startup skupiający się na ratowaniu ludzi, którzy padli ofiarą cyberprzestępców. Eksperci firmy specjalizują się m.in w zabezpieczaniu zgubionych urządzeń, odzyskiwaniu dostępu do przejętych portali w social media, zwrotach środków skradzionych z kont bankowych czy też weryfikacji podejrzanych wiadomości. Oprócz tego CyberRescue prowadzi działalność ostrzegawczą, polegającą na informowaniu o bieżących cyberzagrożeniach. Więcej informacji o startupie znajduje się na stronie: https://cyberrescue.me/
Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 2 odc. 29
