
Dom parterowy z poddaszem użytkowym, z dachem dwuspadowym
Powierzchnia zabudowy ok. 70 m kw. na rzucie kwadratu, w odróżnieniu od większości projektów, opartych na rzucie prostokąta 7x10 m.
Opierając się na idei Diogenesa próbuje wykreować ideał minimalistycznego domu do zamieszkania. Przestrzeń życiowa uniwersalna o wymiarach wewnątrz ścian zamykających równo 7,2x7,2m – wystarczy miejsca na pokój dzienny wraz z kuchnią, trzema zróżnicowanej wielkości pokojami, dwiema łazienkami, schowkiem i niezbędnym miejscem na współczesne wyposażenie techniczne. Chodzi o minimalizację środowiska przestrzennego nie tylko ze względu na efektywność ekonomiczną, ale też na auto umiarkowanie. To powinna być uniwersalna dostosowana do krajowych warunków jednostka mieszkalna, która łączy
wszystkie podstawowe funkcje trwałego mieszkania - pod jednym dachem w skromnej przestrzeni mieszkalnej o powierzchni użytkowej 84 m kw. (powierzchnia całkowita - 136,94 m kw. 4 pokoje (pokój dzienny z aneksem kuchennym i jadalnym, 3 sypialnie), dwie łazienki i pomieszczenie techniczne.
Koszt realizacji projektu - 459 839 zł

Wygląd zewnętrzny „Diogenesa” odpowiada wyobrażeniu prostego domu, ale to w rzeczywistości jest bardzo współczesna struktura techniczna, wyposażona w różne
instalacje i systemy techniczne, które są niezbędne do zagwarantowania jego samowystarczalności i dostosowania się lokalnej infrastruktury: ogniwa fotowoltaiczne, zbiornik na wodę deszczową, toaleta biologiczna, wentylacja naturalna, potrójne przeszklenia. Okno w salonie o pełnej wysokości sprawia, że wnętrze domu sprawia wrażenie przestronne, tworząc szczególnie środowisko przyjazne dzieciom i ich zabawie. wodne i fotowoltaiczne zostały na dużej pochyłej połaci dachu, skierowanej na południe, aby przyczynić się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię.

Do dwukondygnacyjny. Celem autora było zaprojektowanie budynku który biorąc pod uwagę to znaczące ograniczenie zaoferowałby maksymalnie dużą przestrzeń życiową dla jego mieszkańców. . Taki efekt udało się osiągnąć dzięki dużemu ograniczeniu przestrzeni komunikacyjnej. W całym budynku trudno znaleźć miejsce które „marnowane” jest przez korytarze i inne
funkcje uzupełniające. Nie oznacza to jednak że funkcje wspomagające zostały zaniedbane, mimo małej kubatury przewidziane zostały dwie łazienki, kotłownia z pralnią, a korytarz na poddaszu pełni równocześnie rolę garderoby / przechowywania.
4/5 pokoi (pokój dzienny z aneksem kuchennym i jadalnym, z części można wygospodarować dodatkowy [pkój/sypialnię, 3 sypialnie), dwie łazienki i pomieszczenie techniczne. Koszt realizacji projektu: 370 122,50 zł.

Istnieje możliwość montażu ogniw fotowoltaicznych w przypadku zastosowania dachu dwuspadowego, lub pulpitowego. Dach pulpitowy jest szczególnie korzystny w tym przypadku, gdyż cała jego połać może być pokryta takimi panelami będąc jednocześnie nachyloną w stronę południową pod kątem 30 stopni. Możemy w ten sposób osiągnąć połać mieszczącą 36 ogniw fotowoltaicznych, co może nam dać zysk energii nawet do 13 kW (przy dachu pulpitowym), lub 18 ogniw, generujących przy dachu dwuspadowym
moc do 6,5 kW.
Zastosowanie pompy ciepła zasilanej lub wspomaganej energią z ogniw fotowoltaicznych staje się w tym momencie logicznie naturalną konsekwencją. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie pompa z gruntowym wymiennikiem ciepła, jeśli tylko powierzchnia działki pozwoli na instalację takowego, lub alternatywnie pompa powietrze – powietrze.
Aspektem wspomagającym rozwiązania proekologiczne jest także zaprojektowana w budynku wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.