MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto jak rozliczyć PIT wspólnie ze zmarłym współmałżonkiem. Mamy porady Izby Skarbowej i ZUS

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
ZUS wyśle PIT po zmarłym współmałżonku, ale tylko na wniosek. Można się potem wspólnie rozliczyć z fiskusem. Mamy na to czas do 30 kwietnia br. Pamiętajmy, by skorzystać z należnych nam ulg.

Pani Grażyna z Bydgoszczy straciła męża w listopadzie 2023 roku.

- Zawsze z fiskusem rozliczaliśmy się razem. Czy po śmierci męża nadal mogę to zrobić? Swojego PIT-a z ZUS już dostałam, ale PIT-a męża mi nie przysłano. Czy go jeszcze otrzymam? - pyta nasza Czytelniczka.

Jak się rozliczyć ze zmarłym współmałżonkiem

Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, odpowiada, że PIT po współmałżonku, który nie żyje, nie przyjdzie "z urzędu". - PIT po zmarłym małżonku czy małżonce wysyłany jest tylko na wniosek. Należy pisemnie lub osobiście wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o PIT - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.[

Czy małżonkowie mogą się wspólnie rozliczyć z fiskusem?
Jak najbardziej!

- Na formularzu PIT-37 w poz. 9 proszę zaznaczyć kwadrat 3 jako sposób rozliczenia podatku „jako wdowa/wdowiec”. Ten sposób rozliczenia polega na tym, że w zeznaniu podatkowym ustala się podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów małżonków (w tym przypadku żony i zmarłego małżonka). W tym celu wykazuje się indywidualne przychody żony oraz zmarłego męża, a następnie pomniejsza się o przysługujące każdemu ulgi odliczone od dochodu - wyjaśniają Jolanta Wojtasik - kierownik Działu Obsługi Bezpośredniej w I Urzędzie Skarbowym w Bydgoszczy oraz Dorota Grzech - kontroler skarbowy w Drugim Referacie Czynności Analitycznych i Sprawdzających w I US w Bydgoszczy.

Jak dodają, ten sposób rozliczenia jako wdowa/wdowiec przysługuje, jeśli w ubiegłym roku osoby pozostawały w związku małżeńskim oraz we wspólności majątkowej, a małżonek zmarł w 2023 roku lub w 2024 roku, przed złożeniem zeznania za 2023 rok.

Kiedy ZUS nie rozliczy nam PIT-a

Pod koniec lutego br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę deklaracji podatkowych za 2023 rok. Kilka milionów formularzy PIT 40A, PIT11A lub PIT-11 za 2023 rok trafiło do osób, które w ubiegłym roku choć raz pobrały świadczenie z ZUS, np. emeryturę, rentę, zasiłek przedemerytalny czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

- Swój PIT można także pobrać przez internet. Wystarczy zalogować się na indywidualny profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. PIT dostępny jest w zakładce "Świadczeniobiorca" - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Tak, jak w ubiegłym roku, ZUS nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku. Osoby, którym przysługuje zwrot podatku z emerytury, renty lub innego świadczenia, otrzymały z ZUS PIT 11A, a nadpłatę wypłaci im urząd skarbowy. Zwrot nadpłaty nastąpi w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego.

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotowała wszystkim podatnikom zeznania podatkowe i udostępniła je w wersji elektronicznej w aplikacji e-Deklaracje dostępnej na stronie podatki.gov.pl. Trzeba wypełnić zeznanie do 30 kwietnia br.

- Bardzo ważne jest, aby składając deklarację, odebrać i zachować potwierdzenie jej złożenia. To dowód, że podatnik rozliczył się w ustawowym czasie - mówi Aneta Miszczak, ekspert Intrum.

Z tych ulg można skorzystać

Pamiętajmy o ulgach, z których można skorzystać. Wśród najpopularniejszych są:

  • ulga związana z wydatkami na cele rehabilitacyjne przysługująca osobom posiadającym orzeczenia o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności (znacznego/umiarkowanego/lekkiego) lub orzeczenie: o całkowitej niezdolności do pracy lub do samodzielnej egzystencji, a także osobom, które otrzymały decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy,
  • ulga w związku z użytkowaniem internetu nawet do 760 zł. Podstawą do jej otrzymania jest przedstawienie opłaconej faktury imiennej zawierającej wydatki w związku z użytkowaniem sieci (stacjonarnie lub przenośnie). Warto jednak mieć na uwadze, że nie mogą to być usługi, w ramach których zawiera się również internet, jak np. abonament za sprzęt z dostępem do sieci.
  • ulga podatkowa od darowizn przekazanych na działalność pożytku publicznego, przy czym łączna kwota odliczeń nie może przekroczyć 6 proc. dochodu podatnika za rozliczany rok.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska