Świadczenia dodatkowe ZUS
Kwoty emerytur i rent są corocznie waloryzowane, a minimalne świadczenia stale są podwyższane, nie mniej jednak seniorzy nadal borykają się z problemami finansowymi. Szalejąca inflacja i podwyżki czynszów oraz energii i gazu spędzają sen z powiek niejednej osobie.
Sprawdzonym sposobem na podreperowanie domowego budżetu są świadczenia dodatkowe od ZUS-u. Wypłacane są one co miesiąc, wraz z rentą lub emeryturą. Przeciętny dodatek wynosi 330 złotych, są jednak takie, które wynoszą aż pięć tysięcy! To solidny zastrzyk gotówki, który z pewnością ucieszy każdego rencistę i emeryta.
Wnioski o świadczenia dodatkowe
Jak uzyskać świadczenia dodatkowe od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? To bardzo proste! Wystarczy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta w którym się mieszka lub wysłać wniosek drogą elektroniczną.
Zwykle trzeba do niego dołączyć dodatkowe dokumenty np. potwierdzające zły stan zdrowia, czy działalności w Ochotniczej Straży Pożarnej. Wyjątkiem jest tu świadczenie honorowe – Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam je przyznaje w oparciu o wiek. Zwykle lokalny oddział ZUS-u rozpatruje wniosek w przeciągu 30 dni roboczych od dnia złożenia.

pixabay

pixabay
Dodatki do rent i emerytur 2024
Emeryci i renciści mogą otrzymać szereg dodatków od ZUS-u. Niektóre są zależne od wieku, inne od stanu zdrowia, czy wykonywanego zawodu. Na jakie świadczenia można liczyć, ile one wynoszą i komu konkretnie przysługują? Odpowiedzi znajdziesz w naszej galerii.