Oto oni - laureaci 25. Złotej Setki Pomorza i Kujaw nagrodzeni w Bydgoszczy [wideo i fotorelacja]

Redakcja

Wideo

Za nami 25. jubileuszowa gala Złotej Setki Pomorza i Kujaw. W 2021 roku na podstawie danych z 2020 r. wybieraliśmy najlepsze firmy w 9 kategoriach. Zwycięzcy otrzymali statuetkę z brązu, która jest już symbolem naszego rankingu oraz pamiątkowe dyplomy. Dyplomy trafiły również do pozostałych laureatów. Przyznaliśmy specjalne wyróżnienia dla Liderów w dobie pandemii, Ambasadorów 25-lecia Złotej Setki Pomorza i Kujaw oraz laureatów wybranych przez dziennikarzy Gazety Pomorskiej. Poznajcie wyróżnione przez nas firmy z Kujawsko-Pomorskiego.

Kategoria Liderzy

Jako pierwszych nagrodziliśmy Liderów, czyli firmy z Kujaw i Pomorza, których obrót ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług przekroczył w 2020 roku 1 mld zł. Ranking został przygotowany wspólnie z Izbą Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

 • I miejsce: Neuca SA, Toruń - od 30 lat firma utrzymuje pozycję lidera rynku hurtowej dystrybucji farmaceutyków. Rozwija też sieć przychodni lekarskich. Jest ekspertem w segmencie badań klinicznych, realizuje projekty telemedyczne.
 • II miejsce: Mondi Świecie SA, Świecie - to znaczący europejski producentem papierów do produkcji tektury falistej. W swojej ofercie posiada zaawansowane technologicznie produkty, m.in. papiery o podwyższonej odporności na wchłanianie wilgoci.
 • III miejsce: Zakłady Tłuszczowe ”Kruszwica” SA, Toruń - największy w Polsce i jeden z największych w Europie przetwórca nasion oleistych i producent tłuszczów roślinnych. Specjalizuje się w produkcji olejów butelkowanych, margaryn, tłuszczów dla branży piekarniczo-cukierniczej oraz produktów dla sektora biopaliw i przemysłu paszowego.

Kategoria Pretendenci

Kolejna kategoria przygotowana z IAS - Pretendenci – firmy z obrotem ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług poniżej 1 mld zł do 500 mln zł:

 • I miejsce: Nova Trading SA, Toruń - to centrum serwisowe stali nierdzewnej i aluminium z jednym z najnowocześniejszych parków maszynowych w Europie. Świadczy usługi z zakresu wstępnej obróbki wyrobów hutniczych. Firma od ponad trzydziestu lat jest największym dystrybutorem stali nierdzewnych w Polsce.
 • II miejsce: Sharp Consumer Electronics Poland Sp. z o.o, Ostaszewo, Łysomice - jedna z najbardziej renomowanych fabryk telewizorów LCD w Europie. Firma nie tylko produkuje telewizory LCD głównie pod markami Sharp i Blaupunkt, ale również aktywnie działa jako jednostka handlowa.
 • III miejsce: Cereal Partners Poland Toruń-Pacific Sp. z o.o., Toruń - producent płatków śniadaniowych i zbożowych batoników Nestlé. Produkty trafiają obecnie na 34 rynki, mi.in. czeski, słowacki, węgierski, rumuński, litewski, łotewski, estoński. W Polsce jest absolutnym liderem w branży i posiada aż połowę rynku.

Kategoria Rywale

Rywale, czyli firmy z obrotem ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług poniżej poniżej 500 mln zł do 200 mln zł:

 • I miejsce: Polish Agro Sp. z o.o., Bydgoszcz - spółka jest częścią jednej z największych grup kapitałowych działających na europejskim rynku rolnym. Rozpoczęła działalność z końcem 2013 r., a w 2014 kupiła swój pierwszy elewator mogący pomieścić 50 000 ton zbóż. Poprzez sieć doradców agrotechnicznych prowadzi działalność na obszarze Polski Północnej i Centralnej.
 • II miejsce: Schumacher Packaging Zakład Bydgoszcz Sp. z o.o. - oddział firmy w Polednie jest jednym z pięciu zakładów działających w Polsce. Schumacher Packaging to jeden z największych europejskich producentów opakowań z tektury litej i falistej.
 • III miejsce: Guala Closures DGS Poland SA., Włocławek - światowej klasy producent zakrywek do opakowań szklanych. 70 procent produkcji trafia na eksport, a co piąta zakrętka butelki do wina na świecie pochodzi z fabryki DGS.

Najwięksi Pracodawcy Pomorza i Kujaw

Laureaci w kategorii - Najwięksi Pracodawcy Pomorza i Kujaw, czyli firmy zatrudniające 1000 pracowników w kolejności wartości obrotu z tytułu sprzedaży towarów, wyrobów i usług:

 • I miejsce: Atos Poland Global Services Sp. z o.o., Bydgoszcz - ma ponad 30-letnie doświadczenie w dostarczaniu usług integracji systemów, consultingu jak również usług outsourcingowych, dla których jest numerem 1 w Europie.
 • II miejsce: Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz SA, Bydgoszcz - producent pociągów elektrycznych i spalinowych, lokomotyw oraz tramwajów. Służą one pasażerom we wszystkich regionach Polski, a także za granicą
 • III miejsce: Neuca SA, Toruń - ponownie na podium. Tym razem warto wspomnieć, że spółka znalazła się w czołówce prestiżowego rankingu Najlepszych Miejsc Pracy w Polsce – na podstawie ocen samych pracowników oraz audytu niezależnych, zewnętrznych konsultantów.

Polecamy też: Zapis relacji na żywo - Jubileuszowa, 25. gala Złotej Setki Pomorza i Kujaw - nagrodziliśmy najlepszych przedsiębiorców w regionie

Firmy zatrudniające od 50 do 99 pracowników

Kolejna kategoria przygotowana wspólnie z IAS - Firmy zatrudniające od 50 do 99 pracowników w w kolejności wartości obrotu z tytułu sprzedaży towarów, wyrobów i usług. Oto nasi laureaci:

 • I miejsce: Młyny Szczepanki Sp. z o.o., Szczepanki, Łasin - od ponad 25 lat łączą z sukcesem doświadczenie i tradycję młynarską z najnowocześniejszymi współczesnymi technologiami. Przetwarzają pszenicę i żyto w wysokogatunkowe mąki pszennej i żytniej.
 • II miejsce: Solvay Poland Sp. z o.o., Włocławek - grupa jest obecna na polskim rynku od 1907 roku. Od 2015 we Włocławku produkowana jest też krzemionka wysokodyspersyjna, stosowana głównie w produkcji opon samochodowych, ma też szeroką gamę zastosowań w higienie osobistej i żywieniu.  
 • III miejsce: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Lechpol” Sp. z o.o., Szubin - ponad 30 lat temu działalność firmy koncentrowała się na zakupie zboża i sprzedaży nawozów mineralnych. Potem uruchomiła własną mieszalnię nawozów i stworzyła własną sieć sprzedaży nawozów mineralnych i odbioru płodów rolnych.

Kategoria Inwestorzy

Jeszcze jedna kategoria finansowa – Inwestorzy, czyli przedsiębiorstwa z Kujaw i Pomorza, które w 2020 r. w deklaracjach VAT wykazały największe zakupy środków trwałych:

 • Zwycięzca w grupie Liderzy - Ciech Soda Polska SA, Inowrocław - jedyny w Polsce, a drugi w Europie, producent sody kalcynowanej ciężkiej i lekkiej. Produkuje także sól warzoną mokrą i suchą.
 • Zwycięzca w grupie Pretendenci – Plastica Sp. z o.o., Frydrychowo, Kowalewo Pomorskie - firma wchodzi w skład Grupy Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych SA. Jest jedynym polskim wytwórcą paroprzepuszczalnych folii i laminatów używanych w przemyśle higienicznym, medycznym i odzieżowym.
 • Zwycięzca w grupie Rywale - Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy Sp. z o.o., Bydgoszcz - spółka zaspokaja potrzeby bydgoszczan w zakresie dostawy wody, odprowadzania i oczyszczania ścieków. Dzięki wielu inwestycjom, w Bydgoszczy z kranu leci czysta woda.

Laureaci w kategorii Lider nowych mediów:

 • I miejsce: Souvre Polska, Inowrocław - polska firma z zagranicznymi perspektywami. Rozwija się w branży marketingu społecznościowego, trwale związana ze środowiskiem
 • e-commerce. Oferuje kosmetyki, suplementy diety, środki czystości.
 • II miejsce: Praliny Bą Bą Angelika Makowska, Bydgoszcz - maleńka kawiarenka i sklep z belgijską czekoladą. Można napić się tam kawy, zjeść na miejscu lub zabrać na wynos jedną z wielu czekoladek wystawionych na ladzie.
 • III miejsce Muzeum Mydła i Historii Brudu, Bydgoszcz - działa od 2012 roku. Jest wielokrotnie wymieniane jako jedno z 10 najciekawszych muzeów w Polsce, zarówno na portalach polskich, jak i zagranicznych. 

Lider w dobie pandemii

To był kolejny rok pod znakiem pandemii, dlatego już po raz drugi przyznaliśmy tytuły Lider w dobie pandemii pięciu firmom, które wyróżniały się w walce z COVID-19.

 • Pizzeria Farfalla, Bydgoszcz - właścicielka pizzerii, pomimo iż sama została dotknięta ograniczeniami, stworzyła akcję „Przybij wirtualną piątkę służbom ratunkowym”. Początkowo umożliwiała ona służbom zaangażowanym w walkę z pandemią zakup obiadu za 5 zł. Dzięki klientom pizzerii akcja zmieniła się w #piątkadlaratownika, klienci dodawali do swoich rachunków 5 zł lub ich wielokrotność z przeznaczeniem na posiłek dla medyków.
 • Pixel Sp. z o.o., Bydgoszcz - firma zaprojektowała i wyprodukowała urządzenie do dezynfekcji rąk do montażu w pojazdach. Pixel w ciągu 12 miesięcy wyposażył niemal 20 procent wszystkich pojazdów komunikacji miejskiej w kraju w swoje urządzenia, wprowadzając je do 40 polskich miast.
 • Mondi Świecie SA, Świecie - firma przekazała w sumie ponad 1,1 mln zł na zakup sprzętu i materiałów medycznych szpitalom w Świeciu, Grudziądzu i Bydgoszczy. Dorzuciła swoją cegiełkę do utworzenia Pracowni Biologii Molekularnej pod potrzeby badań covidowych w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 w Bydgoszczy.
 • Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Mat-Bud Sp.z o.o., Sp.k , Toruń – m.in. wspierali maseczkami, środkami ochrony oraz czystości szpitale, domy dziecka, domy samotnej matki, schroniska dla bezdomnych, szkoły. Firma utrzymała także wsparcie dla wielu sportowców pomimo tego, że nie odbywały się zawody.
 • Agencja Artystyczna WOLF ART i Inicjatywa Widzialna Ręka, Inowrocław – akcja miała swój początek jako sąsiedzka pomoc organizowana kilka dni po ogłoszeniu epidemii. Pojawiła się facebookowa grupa „Widzialna Ręka Inowrocław”, na której nastąpił natychmiastowy odzew wolontariuszy i ludzi chcących nieść pomoc. Dołączyły też lokalne małe i duże przedsiębiorstwa

Liderzy Społecznej Odpowiedzialności Biznesu:

 • I miejsce: Abramczyk Sp. z o.o., Bydgoszcz - spółka w ubiegłym roku przekazała wysokiej klasy respiratory placówkom służby zdrowia, w tym trudnym czasie wspierała też kluby sportowe. Na co dzień tworzy przyjazne miejsce pracy, w którym sukces może odnieść każdy niezależnie od rocznika i paszportu w kieszeni.
 • II miejsce: Mondi Świecie SA, Świecie - firma przekazała darowizny dla szpitali w regionie na zakup sprzętów i materiałów medycznych. Na jej wsparcie mogły też liczyć lokalne szkoły i przedszkola oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze. Aktywnie włącza się w akcje dla społeczności lokalnej, wspiera kluby sportowe.
 • III miejsce: Polmass SA, Bydgoszcz - firma dofinansowała prawie 20 podmiotów i zrealizowała kilkadziesiąt zadań o charakterze społecznym. Wspierała finansowo m.in. szpitale, instytucje kultury. Prowadziła cykl webinariów z ekspertami dla rolników. Wspierała dzieci pracowników szkolną wyprawką.

Wyróżnienia dziennikarzy Gazety Pomorskiej

Tradycyjnie swoje wyróżnienia przyznali też dziennikarze Gazety Pomorskiej, trafiły one do:

 • ALSTAL Grupa Budowlana sp. z o.o. sp. k, Bydgoszcz
 • Ekonstal Sp. z o.o. Sp.k., Osielko
 • Syneo.pl sp. z o. o. sp. k., Bydgoszcz
 • Grupa Moderator Biuro Sprzedaży sp. z o.o., Bydgoszcz

Ambasadorzy Złotej Setki Pomorza i Kujaw

Podczas jubileuszowej Złotej Setki chcieliśmy w szczególny sposób docenić firmy, która od samego początku naszego rankingu osiągały wysokie wyniki finansowe – to nasi Ambasadorzy Złotej Setki Pomorza i Kujaw:

 • Mondi Świecie SA, Świecie
 • Anwil SA, Włocławek
 • Apator SA, Toruń
 • Cereal Partners Poland Toruń-Pacific Sp. z o.o., Toruń
 • Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych SA, Toruń
 • Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz SA, Bydgoszcz

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie