
Każdy dodatkowy rok pracy to emerytura wyższa średnio o ok. 8 proc. Doradcy emerytalni ZUS pomogą podjąć decyzję osobom, które wahają się w kwestii terminu zakończenia aktywności zawodowej.
Co trzeba zrobić, aby mieć wyższe emerytury? Prezentujemy na kolejnych slajdach naszej galerii >>>

Zasadą jest, że dłuższa aktywność zawodowa, a tym samym dalsze opłacanie składek emerytalnych, powoduje, że wzrasta kwota składek zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego. Dodatkowo kwota kapitału początkowego i składek zapisanych na indywidualnym koncie rośnie wskutek kolejnych waloryzacji.

Z wyliczeń ZUS wynika, że każdy rok dłuższej aktywności zawodowej to wzrost przyszłego świadczenia średnio o ok. 8 proc., choć czasem jest to nawet 10 proc.!
Ponadto odkładając moment przejścia na emeryturę mamy wpływ na mniejszą liczbę miesięcy tzw. dalszego trwania życia, przez które dzielimy kapitał odłożony na koncie w ZUS. Zatem wysokie świadczenia to nic innego jak zwykła matematyka.

ZUS potwierdza, że osoby, które dostają wysokie emerytury w naszym kraju to seniorzy, którzy na emeryturę przeszli późno, nawet 10 i więcej lat po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Najwyższa emerytura w naszym regionie wynosi 26 867,65 zł. brutto plus 256,44 zł dodatku pielęgnacyjnego.