Zaczęliśmy 22 czerwca. Każdy z Państwa mógł zgłosić swojego kandydata w pięciu kategoriach:
- lekarz,
- pielęgniarka,
- położna,
- ratownik,
- placówka medyczna.
Potem przyszedł czas na głosowanie. Ci, na których oddano najwięcej głosów, spotkają się dziś na gali „Plebiscytu”.
Przypomnijmy. Czytelnicy i internauci „Pomorskiej” zgłosili 417 kandydatów (prawie o sto procent więcej niż podczas trzeciej edycji), na których oddano ponad 20 tys. głosów.
W kategorii „lekarz” pierwsze miejsce zajęła Agnieszka Łasecka z „Agamed” w Łabiszynie.
Laureatem 1. miejsca w kategorii „ratownik medyczny” został Damian Pasturczak z Pogotowia Ratunkowego w Inowrocławiu.
Ze stolicy Kujaw Zachodnich jest też laureatka pierwszego miejsca w kategorii „pielęgniarka”. To Adriana Błaszczak, pielęgniarka pracująca w Szpitalu Wielospecjalistycznym im. dr. Ludwika Błażka.
Położną, na którą głosowano najczęściej, jest Dominika Wietrzyńska ze Szpitala MSW w Bydgoszczy.
W kategorii „placówka medyczna” po laur pierwszeństwa sięgnęła „Oculomedica” z Bydgoszczy.
Emocje towarzyszyły do ostatnich minut głosowania. Ci, którzy ostatecznie znaleźli się na podium, przez wiele tygodni znajdowali się w gronie potencjalnych laureatów.
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim, którzy zdecydowali się na udział w plebiscycie, dziękujemy.
Dziś w gościnnych progach Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy spotkaliśmy się z laureatami, a także osobami, które zaprosiliśmy do udziału w naszej debacie medycznej.
Temat jakże aktualny: „Podstawowa opieka zdrowotna - plusy i minusy obecnego systemu i nowy plan terapeutyczny ministra zdrowia”.
Zgodnie z zapowiedzią Konstantego Radziwiłła, w projekcie reformy służby zdrowia szykowane są także zmiany w obrębie podstawowej opieki zdrowotnej. Nowinki mają się pojawić już w połowie 2017 r.
W ubiegłym tygodniu do konsultacji trafił projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. Zakłada on współpracę lekarzy, pielęgniarek i położnych, a także specjalistów w opiece nad pacjentem.
Leczenie w placówkach POZ ma przebiegać kompleksowo i sprawnie, a pacjenci mają być objęci jak najszerszą opieką swojego lekarza rodzinnego (także pielęgniarki i położnej).
O tym, dlaczego pacjenci nie chwalą obecnego systemu opieki w POZ oraz o zmianach, rozmawiali: Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ w Bydgoszczy, dr Tadeusz Dereziński z NZOZ „Eskulap” w Gniewkowie, dr Krzysztof Buczkowski, szef Praktyki Lekarza Rodzinnego w „Juraszu” oraz Katedry i Zakładu Lekarza Rodzinnego CM UMK w Bydgoszczy, dr Jerzy Rajewski, szef Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Kujawsko-Pomorskiem i dr Dariusz Jałocha, konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny rodzinnej.
