Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie zabytkowej Wozowni na 650-lecie Łabiszyna. Łabiszyńskie Spotkania z Historią 2019 [zdjęcia, wideo]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Relacja z otwarcia Wozowni w Łabiszynie oraz migawki z Łabiszyńskich Spotkań z Historią 2019https://pomorska.pl/otwarcie-zabytkowej-wozowni-na-650lecie-labiszyna-labiszynskie-spotkania-z-historia-2019-zdjecia-wideo/ar/c1-14231061
Relacja z otwarcia Wozowni w Łabiszynie oraz migawki z Łabiszyńskich Spotkań z Historią 2019https://pomorska.pl/otwarcie-zabytkowej-wozowni-na-650lecie-labiszyna-labiszynskie-spotkania-z-historia-2019-zdjecia-wideo/ar/c1-14231061 Fot. Iwona Góralczyk
Nieopodal młyna i wejścia na wyspę, otwarto właśnie odrestaurowaną siłami budżetu miasta Wozownię. Aktualnie można tu oglądać wystawę przybliżającą historię Łabiszyna mającego już 650 lat!

Trwają Łabiszyńskie Spotkania z Historią, tym razem upamiętniające bohaterów Normandii i wydarzenia, jakie rozegrały się tam latem 1944 roku. Do miasteczka nad Notecią zjechały najlepsze grupy rekonstrukcyjne z Polski i zagranicy. W programie trzydniowej imprezy są inscenizacje, ale i atrakcje dodatkowe - liczne koncerty, zabawy, pokazy sprzętu czy dawnego rzemiosła.

Ważnym akcentem tegorocznej edycji ŁSzH było otwarcie odrestaurowanej siłami miasta Wozowni. Dziś, po pierwotnej funkcji, jaką obiekt pełnił w XIX wieku, pozostała tylko nazwa.

Aktualnie znajduje się tu wystawa przybliżająca dzieje miasta. Jej wyjątkowość podkreślają sami mieszkańcy, którzy odwiedzili to niezwykłe miejsce:

W przyszłości mają się tu także odbywać koncerty oraz inne imprezy wewnątrz i plenerowe, co gwarantuje przygotowane już na tę okoliczność wyjście do ogrodu na tyłach obiektu.

Warto przy tej okazji przypomnieć nieco historii Łabiszyna:

We wczesnym średniowieczu istniał tu gród wzmiankowany w 1247 r., który był własnością rycerską. W XIV wieku Łabiszyn był w posiadaniu rodu Prawdziców. Dzięki ich staraniom otrzymał prawa miejskie w 1369 r.. Siedem lat później Andrzej z Łabiszyna herbu Prawdzic, wojewoda brzesko-kujawski, zbudował zamek na wyspie w rozgałęzieniu Noteci. Nazwa Łabiszyn pochodzi prawdopodobnie od księcia Łabiszy. W 1407 r. miasto posiadało już własną pieczęć lakową z herbem przedstawiającym prawą, otwartą i odciętą dłoń z napisem "Łabiszyn".

Wypowiedź burmistrza Łabiszyna Jacka Idziego Kaczmarka o Wozowni i kominiarczyku:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska