Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarte galerie handlowe, żłobki i przedszkola - znamy daty. Rząd ogłasza II etap odmrażania gospodarki

Marta Zalewska
Marta Zalewska
02.04.2020 katowiceopustoszala scc w czasie pandemii koronawirusalucyna nenow /dziennik zachodni/ polska press *** local caption *** opustoszala scc w czasie pandemii koronawirusapusta galeria handlowa scc koronawirus scc
02.04.2020 katowiceopustoszala scc w czasie pandemii koronawirusalucyna nenow /dziennik zachodni/ polska press *** local caption *** opustoszala scc w czasie pandemii koronawirusapusta galeria handlowa scc koronawirus scc Lucyna Nenow / Polska Press
Żłobki i przedszkola i sklepy w galeriach handlowych zostaną otwarte na początku maja. Co jeszcze zostanie otwarte w ramach II etapu odmrażania gospodarki? Premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejne decyzje rządu.

II etap odmrażania gospodarki

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w środę, 29 kwietnia 2020, rozpoczęcie tzw. II etapu odmrażania gospodarki. W ramach tego projektu otwarte mają zostać m.in. żłobki i przedszkola. Od kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy?

- Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale ani o centymetr nie luzujemy zasad dystansu społecznego - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. - W drugiej fazie od 6 maja otwarte zostaną żłobki i przedszkola - zapowiedział.

Żłobki i przedszkola będą jednak działały w reżimie sanitarnym. Decyzja o otwarciu będzie podejmowana przez organ zarządzający placówką, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach. Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Dla rodziców, którzy nie będą mogli posłać dziecka do żłobka lub przedszkola z powodu nieotwarcia placówki, rząd zapowiada pomoc. Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:

 • przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
 • gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

II etap odmrażania gospodarki. Znamy daty otwarcia hoteli i galerii handlowych

Hotele i miejsca noclegowe będą otwarte od 4 maja. - Po to, żebyśmy nie ruszyli na majówkę tłumnie - zaznaczył premier.

Ani o centymetr nie luzujemy zasad dystansu społecznego - premier

Również od 4 maja będą otwarte sklepy w galeriach handlowych, jednak pod pewnymi warunkami, dotyczącymi limitu liczby klientów w zależności od powierzchni.

W ramach II etapu odmrażania gospodarki przywrócone od 4 maja zostaną także zabiegi rehabilitacyjne. - Otwieramy także instytucje kultury: muzea, biblioteki - zapowiedział również premier. Będą jednak obowiązywały pewne ograniczenia w tym zakresie.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał także o wcześniejszych ustaleniach, dotyczących otwierania boisk szkolnych i orlików.

Odmrażanie gospodarki. Kiedy kolejne etapy?

Zgodnie z zapowiedzią premiera, przyszłe etapy mają być ogłaszane co dwa tygodnie. Szef rządu zastrzegł jednak, że pewne decyzje mogą być podejmowane również poza poszczególnymi etapami odmrażania gospodarki.

Decyzje rządu będą uzależnione od trzech czynników:

 • wskaźnik przyrostu zachorowań na poziomie nie wyższym niż 3-4%,
 • dystansowanie społeczne,
 • wydajność służby zdrowia.

Odmrażanie gospodarki

Przypomnijmy, że rząd zapowiedział czteroetapowy program odmrażania gospodarki i życia społecznego:

 • I etap: nowe zasady w handlu i usługach, możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych,
 • II etap: otwarcie hoteli i sklepów budowlanych w weekendy, otwarcie niektórych instytucji kultury,
 • III etap: otwarcie sklepów w galeriach handlowych, salonów kosmetycznych i fryzjerskich oraz stacjonarnej gastronomii, a także wydarzenia sportowe do 50 osób, opieka w żłobkach, przedszkolach i szkołach dla najmłodszych,
 • IV etap: otwarcie siłowni i salonów masażu oraz kin i teatrów.

Jak widać, rząd dokonał pewnych przesunięć pomiędzy poszczególnymi etapami. Sklepy w galeriach handlowych, które początkowo miały być otwarte w ramach III etapu, zostały przesunięte do II etapu. Również otwarcie żłobków i przedszkoli odbędzie się w ramach II etapu odmrażania gospodarki i życia społecznego.

I etap wszedł w życie 20 kwietnia 2020. Drugi etap nastąpi od 4 maja. Daty kolejnych etapów będą ogłaszane w zależności od kilku czynników:

 • przyrostu liczby zachorowań (w tym liczby osób w stanie ciężkim),
 • wydajności służby zdrowia (zwłaszcza szpitali jednoimiennych),
 • realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne.

Smaki Kujaw i Pomorza sezon 2 odcinek 9

MASKI KN95 Z FILTREM, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska