Otwarto Zakład Odzysku Odpadów Komunalnych w Wawrzynakach

IWO
Po zakładzie w Wawrzynkach oprowadzał prezes Zarządu Uskom Żnin, Janusz Arent
Po zakładzie w Wawrzynkach oprowadzał prezes Zarządu Uskom Żnin, Janusz Arent Autor
Nasze śmieci, gdy trafią do zakładu w Wawrzynkach koło Żnina, przejdą proces suszenia, segregacji i rozdrabniania, a następnie zamienią się w paliwo alternatywne, które spłonie w piecach cementowni Lafarge.

Wczoraj uroczyście otwarto "Uskom Żnin"Sp. z o.o. - Zakład Odzysku Odpadów Komunalnych w Wawrzynkach.

Na mocy porozumień będzie obsługiwał wiele gmin z regionu. Już dziś są to, oprócz Żnina, także Szubin, Nakło, Kcynia, Łabiszyn, Janowiec, Rogowo, Gąsawa i Dąbrowa Mogileńska.

- Trwają natomiast rozmowy z gminą Barcin, a także władzami powiatu nakielskiego oraz gminami powiatu inowrocławskiego. Bo nie wyklucza się, że ten zakład obejmie obsługą także m.in. Gniewkowo, Rojewo, Kruszwicę, Mogilno, Jeziora Wielkie czy Strzelno - poinformował Czesław Kośmicki, doradca Zarządu Uskom Żnin.

Kompleks w Wawrzynkach, łącznie z wysypiskiem,zajmuje 13 hektarów. Sam zakład - 5,7 ha.
Do tej pory funkcjonowało tu składowisko odpadów komunalnych, a od niedawna także zakład produkcji paliwa alternatywnego Eko - Pro (na 2 ha) - tzw. firma córka Uskom Mława (- Eko-Pro docelowo wejdzie teraz w skład Uskom Żnin - usłyszeliśmy).

Po uroczystym otwarciu i przecięciu wstęgi przez posła Stanisława Żelichowskiego, Janusza Arenta - prezesa Zarządu Uskom Żnin oraz Leszka Jakubowskiego - burmistrza Żnina, a także poświęceniu obiektu przez ks. Tadeusza Nowaka - proboszcza parafii p.w. Św. Floriana, można było zwiedzić obiekt.

Od śmieci do paliwa

Najpóźniej pod koniec przyszłego tygodnia ruszy specjalistyczna maszyna w zakładzie Uskom Żnin (trwa montaż ostatnich elementów). - I od tego momentu śmieci, które przyjadą z naszych domów, będą właśnie tu, w nowej hali, przechodzić m.in. wstępną segregację mechaniczną i osuszanie - dowiedzieliśmy się.

- Śmieci trafią na rozdrabniacz, następnie oddzielane od nich będą m.in. gruz i elementy metalowe. Dalej trafią do boksów (tych jest sześć, w każdym mieści się ok. 250-300 ton śmieci), zostaną przykryte plandekami i przejdą etap osuszania, m.in. dzięki specjalnie zaprogramowanym nadmuchom. Podczas tego procesu temperatura wzrasta tu do 75 st. C. Przez kolejne 3 dni następuje stopniowe jej obniżanie - relacjonuje Cz. Kośmicki, dodając: - Ostatecznie śmieci pozostaną tu do 11 dni. Osuszenie sprawia, że ich waga spada o 20-30 procent.

Tak przygotowany materiał trafia do mielenia. - Uzyskane z niego paliwo ma nie więcej niż 14-15 procent wilgotności. Nie przekracza to wymaganych przez Lafarge norm - dowiedzieliśmy się.

Odpady komunalne, zwane po przejściu przez linię rozdrabniająco-segregacyjno-mielącą paliwem alternatywnym, ładowane są na samochody (w postaci sypkiej). - Jeden załadunek to ok. 20 ton takiego paliwa.

- Na dobę jesteśmy w stanie załadować ich 15 - mówi Kośmicki.
Paliwo alternatywne transportowane jest do zakładów Lafarge (wymienione były cementownia Kujawy i Małogoszcz, a także Ożarów i Chełm).

Przed otwarciem zakładu Uskom Żnin zjeżdżały już do Wawrzynek (na linię mielenia do Eko-Pro) poddane wcześniej wstępnej segregacji śmieci do wytwarzania paliwa z Mławy, Warszawy, Płońska, Płocka, Piły i Bydgoszczy.

Ilu ma pracę?

Uskom Żnin jest w stanie przyjąć i przerobić rocznie 60 tys. ton śmieci (dzięki sześciu boksom).
- A obecnie, dzięki podpisanym porozumieniom, tych śmieci rocznie jest na razie 30 tys. ton. Stąd rozmowy z kolejnymi włodarzami gmin. Jesteśmy po prostu w stanie przyjąć tych śmieci jeszcze raz tyle. Gdyby z kolei doszło do rozbudowy Uskom Żnin o kolejne 6 boksów (a teren jest pod taką inwestycję w pełni przygotowany), spółka może rocznie przerabiać nawet 120 tys. ton śmieci, podpisując porozumienia z kolejnymi podmiotami - wyjaśnił Cz. Kośmicki.

Na pytanie o potrzeby ilościowe paliwa alternatywnego przez Lafarge, nasz rozmówca stwierdził: - Dziś możemy im dostarczyć 40 tys. ton paliwa na rok, a ich potrzeby to nawet 100 tys. ton.

W Eko-Pro zatrudnienie znalazło na razie 16 osób. W zakładzie Uskom - Żnin jest 11 osób, ale ten ostatni wchodzi właśnie w stan rozruchu, ilu więc będzie tych pracowników docelowo, jeszcze nie wiadomo.

Wiadomości ze Żnina

Mają swojego mercedesa

Janusz Arent - prezes Zarządu Uskom chwalił się podczas otwarcia, w obecności licznie zgromadzonych włodarzy gmin ościennych, najnowocześniejszym sprzętem. Chodzi m.in. o maszynę Vecoplan do rozdzielania i segregacji materiału. Jak podkreślił - to mercedes wśród urządzeń tej specjalizacji.

Burmistrz Leszek Jakubowski powiedział: - Od 1 stycznia 2012 roku polski rząd ogłosił tzw. rewolucję śmieciową. Nasze samorządy muszą pozbyć się rosnących gór śmieci metodami przyjaznymi dla środowiska. Gmina Żnin od kilku lat poszukiwała sposobu na skuteczne i efektywne rozwiązanie problemu. Wybrała formułę tzw. partnerstwa publiczno - prywatnego, ograniczającego do minimum konieczność angażowania środków własnych. Staliśmy się udziałowcem spółki kapitałowej, utworzonej dla realizacji przedsięwzięcia z Zakładem Usług Komunalnych Uskom Mława. Firma, budując zakład w Wawrzynkach, zastosowała technologię gwarantującą pełne bezpieczeństwo środowiska naturalnego. Wypracowana przez nich technologia do produkcji tzw. paliwa alternatywnego dostarczanego do Lafarge przyczyni się do zwiększenia osiąganych poziomów odzysku.

Janusz Arent skomentował: - Trudny był proces dojścia do przetargu, ale zrealizowaliśmy zadanie i w Wawrzynkach mamy już komplet: od zbiórki śmieci do finału, czyli spalania paliwa.

Poseł Stanisław Żelichowski przyznał z kolei: - Wolę być na otwarciach niż kogoś zamykać. Życzę powodzenia w inicjatywie.

Czytaj e-wydanie »

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie