W piątek (09.09.2022) na jednym z budynków Cementowni Lafarge w Piechcinie odsłonięto EKOmural. Jego autorem jest Dawid Celek. Malunek ma wyrażać harmonię między człowiekiem, miastem i środowiskiem naturalnym.
Mural został namalowany na budynku, w którym rocznie udaje się zagospodarować około 150 tysięcy ton odpadów. Został wybudowany kilkadziesiąt lat temu. Niegdyś znajdowała się w nim mazutownia. Obecnie to Zakład Produkcji Paliw Alternatywnych. Kiedy niedawno go wyremontowano, zespół pracowników wpadł na pomysł, aby na ścianie namalować mural. Ale nie taki przypadkowy, tylko profesjonalny. Ogłoszono konkurs, na który wpłynęło kilkanaście prac. Wyboru tej najlepszej dokonali wszyscy pracownicy Lafarge.
- W tej codziennej pracy, w tym przetwarzaniu śmieci, w tym surowym klimacie industrialnym tego zakładu przemysłowego, w którym estetyka jest na jednym z ostatnich miejsc, bo przy projektowaniu bardziej liczy się funkcjonalność, efektywność, wydajność, taki akcent pozwoli nam tę atmosferę pracy i codziennie przypominać nam, że te cele, o których głośno mówimy , one nie są tylko takim przekazem medialnym i wpisują się w naszą codzienną pracę. - powiedział Marcin Wojtan, dyrektor Geocycle.
Konkurs na najlepszy projekt muralu wygrał Dawid Celek. absolwent Politechniki Wrocławskiej i Technische Universität Dresden w Niemczech.
- Projekt nosi nazwę "Harmonia" i właśnie harmonijną atmosferę chciałem w nim zawrzeć. To jest harmonia pomiędzy człowiekiem, miastem, środowiskiem naturalnym. To uczucie harmonii, które można uzyskać poprzez zrównoważony rozwój. Musimy się rozwijać, wiem to także jako architekt, musimy budować. Musimy się budować szybko i dynamicznie i powinno to wszystko być oparte o zrównoważony rozwój. Tak jak w Lafarge i Geocykle, żeby wykorzystywać rozebrane budynki i przetwarzać na coś nowego. To jest świetne i to jest przyszłość. Innej drogi nie ma - powiedział Dawid Celek.
Chwilę później wcisnął przycisk i wielka kotara zasłaniająca ścianę budynku Zakładu Produkcji Paliw Alternatywnych opadła.
Wszyscy zobaczyli malunek. A oprócz zaproszonych gości, w odsłonięciu uczestniczyli także pracownicy cementowni.
Warto dodać, że do stworzenia muralu, zostały użyte specjalne farby KNOxOUT, które pozwalają na pochłonięcie 0,1 kg tlenku azotu dziennie.
