Plan budowy spalarni RDF w Grudziądzu budzi emocje i obawy
RDF to paliwo produkowane w Zakładzie Gospodarki Odpadami w Zakurzewie. OPEC Grudziądz chce je wykorzystać do produkcji energii. Spalarnia miałaby powstać na terenie OPEC-u przy ul. Budowlanych, po sąsiedzku z osiedlem Lotnisko. Specjaliści zapewniają, że taka instalacja jest bezpieczna dla otoczenia i mniej szkodliwa niż spalanie węgla, jednak budzi ona obawy mieszkańców. Więcej na ten temat oraz argumentach za i przeciw budowie spalarni RDF w Grudziądzu pisaliśmy m.in: "Nie chcemy niczego ukrywać". OPEC Grudziądz wraca do projektu budowy spalarni RDF na ul. Budowlanych oraz Marek Dec, prezes OPEC Grudziądz: - Nie widzę protestów ludzi: "dlaczego spalacie węgiel"? A powinny być!
Spalarnia - jeśli będzie budowana - to pod rządami prezydenta Grudziądza, który zostanie wybrany 7 kwietnia. Pytanie o to czy taka spalarnia powinna powstać, padło podczas debaty kandydatów na ten urząd przeprowadzonej na antenie radia Pomorza i Kujaw. Co odpowiedzieli pretendenci do najważniejszego fotela w ratuszu?
Co o budowie spalarni RDF mówią kandydaci na prezydenta Grudziądza?
Czy spalarnia powinna powstać? - pytał prowadzący debatę Maciej Wilkowski z radia PiK,
- Musimy odchodzić od węgla - tłumaczył Maciej Glamowski, obecny prezydent ubiegający się o reelekcję z komitetu Sojusz Obywatelski Grudziądz. I wyliczał, że dzięki trwającej już w OPEC-u budowie kotła na luźną słomę, właśnie słoma będzie stanowiła 50 proc. paliwa spalanego w grudziądzkiej ciepłowni. - Ale zostaje jeszcze drugie 50 proc. Spalanie węgla też nie jest zdrowie, a wiemy, że już dzisiaj ponosimy kosmiczne opłaty za tzw. CO2 (chodzi o prawa do emisji - dop. red.), a przypomnę, że w latach ubiegłych OPEC płacił rocznie 30-40 mln zł opłat za CO2.
Glamowski dodawał: - OPEC przygotowuje projekt RDF-u, alternatywnego paliwa, po to, aby odejść od spalania węgla. Będą jeszcze prowadzone szerokie konsultacje społeczne, m.in. w kwietniu.
- Jako lekarz uważam, że absolutnie "nie". To jest paliwo ze śmieci. To nie jest alternatywne, powinno powstać poza miastem - mówił Marek Nowak, kandydat "Nowej Drogi. Czas Grudziądza". - Myślę, ze jest alternatywa dla tego rozwiązania: kotły węglowe zamienić na kotły gazowe z kogeneracją, czyli odzyskiwaniem prądu. Wtedy oświetlenie w mieście mielibyśmy za pół darmo albo za darmo. Myślę, że na odchodzenie całkowite od węgla jeszcze przyjdzie czas. Nie bądźmy tacy nowocześni, jeżeli tego nie wymaga jeszcze czas.
- RDF to paliwo ze śmieci, tak samo szkodliwe albo jeszcze bardziej niż węgiel - uważa Nowak.
- Budowa spalarni odpadów na terenie OPEC-u, czyli w sercu bardzo dużego osiedla, jest rzeczą kwestionowaną ze względów planistycznych, ale też prozdrowotnych. Wiemy, że spalarnia RDF-u będzie emitowała różne związki chemiczne, bo to jest trudne paliwo - mówił z kolei Krzysztof Kosiński, kandydat z PiS. I dodawał: - Spalanie odpadów wiąże się też z pewnym elementem natury podatkowej. Oczywiście, dzisiaj wiemy, że spalarnie odpadów są zwolnione z podatku od emisji CO2, ale możemy przypuszczać, że Unia Europejska szykuje niezłą pułapkę: kiedy oddamy do użytku ostatnią z budowanych 30 spalarni w Polsce, być może nałożą na nas kolosalne opłaty, związane z emisją CO2. To należy zakładać.
Czego brakuje mieszkańcom Grudziądza?
A dokładniej: "Czego brakuje mieszkańcom Grudziądza, a ja im to zapewnię?" brzmiało inne z pytań w debacie radia PiK.
Maciej Glamowski mówił o konieczności rozwoju kolei i "szprychach" CPK, a także nowoczesnej infrastrukturze basenowej.
Marek Nowak zapowiedział miniparki zdrojowe z minitężniami solankowymi na osiedlach.
Krzysztof Kosiński natomiast wskazał konieczność odtworzenia oddziału udarowego w szpitalu, a także zagospodarowanie solonek.
Kandydaci odpowiadali w wylosowanej kolejności, a na odpowiedź mieli minutę.
O debacie na antenie radia PIK informowaliśmy także: Debata kandydatów na prezydenta Grudziądza w studiu radia PiK. Takie będą pierwsze decyzje po wygranych wyborach
Debatę prowadził Maciej Wilkowski z radia PiK, a całości posłuchać można na stronie internetowej radia PIK TUTAJ
