Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Otwierają biblioteki w powiecie wąbrzeskim. Sprawdź, jakie obowiązują zasady przy wypożyczaniu!

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
W bibliotece w Książkach zwroty należy wkładać do przygotowanego kartonu
W bibliotece w Książkach zwroty należy wkładać do przygotowanego kartonu Facebook/GBP w Książkach
To już pewne - od 11 maja wznawia działalność Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wąbrzeźnie. Sprawdzamy, na jakich będzie funkcjonowała zasadach i które biblioteki gminne w naszym powiecie także zostają otwarte dla czytelników.

Wąbrzeźno i powiat wąbrzeski

Choć Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wąbrzeźnie zostanie otwarta 11 maja, już od dziś, 6 maja można telefonicznie i mailowo zamawiać książki (tel. 566 881 821, , [email protected], [email protected]). Zamawianie książek jest tym bardziej ważne, ponieważ czytelnicy nie będą mieli wolnego dostępu do zbiorów. Można je zatem wybrać on-line tutaj.

Także czytelnie i stanowiska komputerowe nadal pozostają zamknięte.

Osoby wchodzące do biblioteki obowiązuje noszenie maseczki, rękawiczek, zdezynfekowanie rąk przed wejściem do książnicy oraz zachowanie 2-metrowej odległości od innych osób.

Książki poddawane są kwarantannie, dlatego oddajemy je w bocznym wejściu do biblioteki, a zamówione książki odbieramy w wejściu głównym.

Biblioteka w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki czynna jest od g. 10 do g. 17, a w środy od g. 9 do 15.

Gmina Ryńsk

Podobne obostrzenia obowiązują przy wypożyczaniu książek w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pływaczewie. Ta biblioteka będzie otwarta od jutra, 7 maja. Także w tej książnicy nie ma wolnego dostępu do półek, a w godzinach pracy biblioteki (od g. 8 do g. 16) możliwe jest jedynie wypożyczenie wcześniej zamówionych książek (maksymalnie po 5 książek dla osoby na okres 4 tygodni). Książki rezerwuje się przeddzień wypożyczenia na dwa sposoby: telefonicznie po numerem 566 885 687 lub mailowo na adres: [email protected]. Co ważne, zamówione książki czekają na odbiór przez 2 dni robocze. Zwroty i wypożyczenia książek odbywają się w oddzielnych wyznaczonych miejscach, a między osobami w kolejce obowiązuje 2-metrowa odległość. Także w tej bibliotece książki oddane przez czytelników trafiają na 14 dni kwarantanny do innego pomieszczenia. Kolejni czytelnicy nie mają możliwości ich dotykania i wypożyczenia przed upływem tego okresu.

Gmina Dębowa Łąka

Gminna Biblioteka Publiczna w Dębowej Łące w uwagi na trwający remont pozostaje nieczynna, ale od 4 maja czytelnicy mogą wypożyczać książki z jej filii w Wielkich Radowiskach. Biblioteka jest otwarta z zachowaniem odpowiednich procedur mających zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem: użytkownicy dezynfekują dłonie przy wejściu, zakładają rękawice i maseczki, a książki zwracają w wyznaczonym miejscu. Te są następnie poddawane kwarantannie.

Gmina Książki

4 maja została także otwarta Gminna Biblioteka Publiczna w Książkach. Także należy przyjść ze spisaną listą książek, ponieważ czytelnicy nie mają dostępu do zbioru. Można również zamówić je wcześniej pod numerem tel. 566 888 149 lub napisać maila na adres: [email protected]. Można wypożyczyć maksymalnie 5 książek. Obsługa czytelników odbywa się przez szybę ochronną.

Czytelnicy nie mają bezpośredniego dostępu nie tylko do książek, ale także nie mogą korzystać z czytelni i sprzętu medialnego.

Osoby, które chcą tylko oddać książki, wchodzą do korytarza Gminnej Biblioteki Publicznej w Książkach wejściem pod balkonem. Tam stoi karton na zwroty, do którego należy wkładać książki. Książki te także objęte zostają kwarantanną, ale 10-dniową.

Gmina Płużnica

Od jutra, 7 maja możemy znowu wypożyczać i zwracać książki w bibliotece w Nowej Wsi Królewskiej od poniedziałku do piątku od g. 14 do g. 16. Także tutaj nie ma możliwości korzystania z komputerów.

Z kolei Gminna Biblioteka Publiczna w Płużnicy jest "w trakcie przygotowań związanych z dostosowaniem Gminnej Biblioteki Publicznej w Płużnicy do funkcjonowania w nowym reżimie". Bardzo możliwe, że otwarcie nastąpi w połowie przyszłego tygodnia.

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska