Wyjątkowy charakter miał panel dotyczący zasad fair play w sporcie, kulturze i polityce.
Rozmawiali o tym Jerzy Wenderlich, przewodniczący Komisji Kultury i Edukacji Olimpijskiej PKOl, Teresa Sukniewicz-Kleiber, siedmiokrotna mistrzyni Polski w lekkoatletyce, Otylia Jędrzejczak, mistrzyni olimpijska w pływaniu, piłkarski trener Andrzej Strejlau, aktorzy Olgierd Łukaszewicz i Dariusz Kordek, biznesmen Wojciech Ciurzyński, członek KKiEO oraz Marcin Drogo-rób, dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
Fair play pomaga na stres
Uczestnicy panelu rozmawiali o zasadach fair play w różnym ujęciu, dzieląc się przy okazji ze słuchaczami wieloma anegdotami.
- Jeszcze jako młody producent zwróciłem się z pewnym pomysłem do dyrektora jednego z teatrów publicznych - wspominał Dariusz Kordek, aktor i producent. - Reakcja była bardzo dobra. Po pół roku dowiedziałem się, że pan dyrektor wyprodukował ten pomysł beze mnie. Takich przykładów, kiedy pierwotne pomysły są podkradane, a potem przerabiane, można podawać bardzo dużo. Trzeba promować fair play w kulturze, żebyśmy się cywilizowali i pracowali spokojnie w mniej stresującym środowisku - tłumaczył.
- Zachowanie fair jest zawsze czymś bardzo istotnym. Jednak każdy sam ustala zasady, co jest, a co nie jest fair play - uważa Otylia Jędrzejczak. - Przed startem bardzo często dawałam moim kolegom i kartki i prosiłam, żeby czytali je w call roomie, gdzie czekają zawodnicy. Pisałam „jesteś mocny, to jest twój moment”. Dając im te kartki wiedziałam, że mogę poprawić ich wynik - opowiadała.
Już po zakończeniu części oficjalnej wianuszek fanów otoczył bohaterów spotkania, którzy chętnie pozowali do wspólnych zdjęć.
Skrytykowali prawo wodne
Na zakończenie Welconomy podczas panelu „Współczesne wyzwania polityki ochrony środowiska” prof. Bartosz Rakoczy z Katedry Prawa Ochrony Środowiska UMK w Toruniu, Klara Ramm Szatkiewicz - przedstawiciel Polski w federacji EurEau oraz Krystian Szczepański - dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska Państwowego Instytutu Badawczego rozmawiali o aktualnych problemach m.in. ze smogiem i elektromobilności.
Welconomy Forum in Toruń 2018 - pierwszy dzień za nami [wideo, relacje z paneli]
Eksperci krytycznie komentowali m.in. zmiany w prawie wodnym, które choć wynikają z konieczności dostosowania prawa do wymogów unijnych, to wykraczają zdecydowanie poza ustalone ramy, m.in. w zakresie ustalania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i ścieki.
Ważne, co w kuluarach
Podczas takich konferencji równie istotne jak panele dyskusyjne jest to, co dzieje się w kuluarach - podczas przerw, czy lunchu, gdzie nawiązują się relacje.
- Jesteśmy między ludźmi, którzy chcą inwestować, a przedsiębiorstwami, które potrzebują pieniędzy lub emitują akcje - przyznaje Dariusz Lasek, prezes Skarbiec TFI. - Próbujemy łączyć te światy. Na tej konferencji rozmawiamy zarówno z firmami, które chcą pozyskać kapitał, ale także tymi, które mają nadwyżki.
