https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Otyłości u dzieci z Brodnicy mówimy nie!

(kat)
Sxc.hu
Wasze dziecko zamiast jabłek je chipsy i popija je colą? Nie wiecie, jak zmienić te nawyki? Jest sposób! - Udział w programie zmniejszającym nadwagę u dzieci - mówi Hanna Osińska z brodnickiego magistratu.

Po raz czwarty Brodnica bierze udział w Programie Eduka-cyjno-Leczniczym na Rzecz Zmniejszenia Częstości Występowania Nadwagi i Otyłości u Dzieci i Młodzieży w województwie kujawsko-pomorskim.

- Poprzednie trzy edycje trochę się różniły od obecnej, ale cel pozostał ten sam - mówi Hanna Osińska z brodnickiego magistratu. Chodzi przede wszystkim o uświadomienie dzieciom i ich rodzicom, jakie skutki niesie za sobą nadwaga i otyłość, a następnie rozpoczęcie walki z problemem.
Z programu mogą skorzystać dzieci i młodzież w wieku do 18 lat. Pierwszy krok, to wizyta u lekarza - pediatry.

Dieta, sport, czy leczenie?

- Oceni on, czy dziecko ma nadwagę czy też otyłość - mówi koordynatorka projektu. - Jeśli stwierdzi nadwagę, miasto zapewni opiekę dietetyka, dobrane zostaną odpowiednie ćwiczenia. Jeśli dziecko będzie miało stwierdzoną otyłość, zostanie zaś skierowane na konsultacje do Bydgoszczy.
Jednym z zadań projektu jest również edukowanie mieszkańców. Pierwszy wyjazd do Bydgoszczy planowany jest na 21 listopada.

- Zależy nam na tym, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się o programie - mówi Osińska. - Żeby rodzice zachęcili dzieci, zabrali na wizytę do lekarza, który będzie mógł zakwalifikować je dalej.

Dokładne wytyczne dotyczące udziału w programie trafiły do 11 pediatrów. Choć program został początkowo skierowany do mieszkańców Brodnicy, już teraz wiadomo, że mogą skorzystać z niego także mieszkańcy powiatu brodnickiego. - Jeśli będzie zbyt mało chętnych z Brodnicy, burmistrz wyraził zgodę na to, abyśmy mogli przyjąć również dzieci z okolic miasta - mówi koordynatorka projektu.

Przełam wstyd i zgłoś się!

Przypomnijmy, że z badań prowadzonych przez wydział zdrowia brodnickiego urzędu miasta, wynika, że w powiecie brodnickim pod opieką lekarską jest w tej chwili ok. 288 osób w wieku do 18 lat, u których stwierdzono otyłość.

Podobny program, ale dla osób od 9. do 13. roku życia realizowany był w latach 2009-2011. Brało w nim udział każdorazowo 20-25 uczestników. Do końca wytrwało zwykle ok. 10 z nich.
Największym sukcesem poprzednich edycji był spadek masy ciała u jednego z uczestników o ok. 30 kg. Dotyczyło to 9-latka.

Aktualnie trwający program rozłożony jest na lata 2013-2014. Więcej informacji można otrzymać od szkolnej pielęgniarki, lekarza pediatry lub pod numerem tel. 56 49 30 632.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska