Spis treści
Kujawsko–Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że od 5 do 18 września 2024 r. prowadzona będzie akcja doustnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Obejmie wschodnią część województwa kujawsko-pomorskiego:
- powiat brodnicki
- powiat rypiński,
- powiat lipnowski,
- powiat włocławski,
- powiat golubsko-dobrzyński,
- powiat aleksandrowski,
- powiat radziejowski;
- powiat wąbrzeski: gmina Książki, gmina Dębowa Łąka, gmina Ryńsk;
- powiat toruński: gmina Obrowo, gmina Lubicz, gmina Czernikowo
Szczepionki będą zrzucane z samolotów. To kuliste lub kwadratowe (ok. 4.5 cm) przynęty w formie brązowo-zielonych batoników z masy mięsno-rybnej. W środku mają zatopione plastikowe saszetki ze szczepionką.
- Będą wykładane na terenach niezabudowanych (lasy, pola, łąki, nieużytki), będących miejscami bytowania i żerowania lisów – informuje WIW.
Tego nie należy robić w lesie
Wiąże się to z zaleceniami dla ludzi:
- nie należy podnosić, dotykać i niszczyć napotkanych przynęt (przynęty dotykane przez ludzi nie są podejmowane przez lisy)
- nie należy wypuszczać swobodnie psów i kotów, a szczególnie wprowadzać tych zwierząt do lasów i na pola oraz nie organizować polowań z psami przez 3 tygodnie od daty zrzucenia przynęt,
- nie organizować wieloosobowych wycieczek do lasu, szczególnie dzieci i młodzieży w trakcie prowadzenia zrzutów oraz przez 3 tygodnie od daty zakończenia zrzutów przynęt,
- zgłaszać służbom epidemiologicznym lub medycznym (sanepid, szpital zakaźny lub najbliższa przychodnia) wszystkie ewentualne przypadki kontaktu ludzi ze szczepionką, a w przypadkach kontaktu bezpośredniego na otwarte rany, oczy, jamę ustną lub nos, należy natychmiast przemyć miejsca eksponowane wodą z mydłem,
- zgłaszać służbom weterynaryjnym wszystkie ewentualne przypadki kontaktu zwierząt domowych i gospodarskich z przynętami,
- prosi się o szczególne pouczenie o powyższych zasadach dzieci.
Program zwalczania wścieklizny
Akcja w Kujawsko-Pomorskiem jest elementem programu zwalczania wścieklizny w Polsce w 2024 r. W rozporządzeniu ministra rolnictwa w tej sprawie czytamy, że w pierwszych latach po II wojnie światowej głównym nosicielem wścieklizny w Polsce były psy. W 1949 r. wprowadzono obowiązek szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, dzięki czemu liczba chorych zwierząt spadła z ponad 3600 w 1946 r. do 73 w 1956 r.
W 1957 r. nie zanotowano żadnego przypadku wścieklizny, natomiast w latach następnych wzrosły zachorowania wśród zwierząt dzikich, w szczególności lisów. W 1990 r. w Polsce stwierdzono 1374 przypadki wścieklizny u lisów, w tym 123 w ówczesnym województwie bydgoskim. Program szczepienia lisów wolno żyjących został wdrożony w 2002 r., co ograniczyło ich zapadalność na wściekliznę. W 2022 r. w Polsce odnotowano 32 lisy chore na wściekliznę, w Kujawsko-Pomorskiem żadnego. Największy problem jest na Mazowszu (27 lisów w 2022 r.).
