Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ozdrowieńcy z Włocławka i okolic oddają osocze. I ratują życie

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
WA
Ponad 150 ozdrowieńców z Włocławka i okolic oddało osocze. Rekordzista zrobił to w ciągu kilku miesięcy aż siedem razy. Osocze wciąż jest potrzebne.

Wideo. Jak sprawdzić czy przeszedłeś koronawirusa?

Województwo kujawsko-pomorskie wciąż w czołówce, jeśli chodzi o dzienną liczbę zakażeń koronawirusem. We Włocławku i powiecie włocławskim liczba zakażeń ostatnio spadła, ale chorzy wciąż potrzebują osocza. Czym jest osocze? To o płynny składnik krwi stanowiący około. 55 procent. jej objętości. Dlaczego jest ważne? Jak wyjaśnia Jolanta Pater, kierownik włocławskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, w osoczu osób, które przeszły zakażenie koronawi-rusem lub zachorowały na COVID-19 i wyzdrowiały, znajdują się przeciwciała, wytworzone w odpowiedzi na zakażenie.
Tymczasem chorzy zarażeni koronawirusem często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno, by przeciwdziałać szybko pogarszającemu się stanowi zdrowia. Przetoczenie osocza z przeciwciałami znacznie przyspiesza reakcję układu odpornościowego i pozwala skuteczniej walczyć z korona-wirusem.

RCKiK nie kwalifikuje do płatnych badań

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy uczestniczy w ogólnopolskim programie pobierania osocza od ozdrowieńców. Osocze pobiera także oddział terenowy we Włocławku. Od 1 maja do 7 grudnia osocze oddało tu 155 osób.
Czy oddanie tego składnika krwi wiąże się z badaniami, które są płatne? Jolanta Pater temu wyraźnie zaprzecza. - Nie kwalifikujemy do badań, które są płatne - zapewnia. I dodaje: - Telefonów od osób chcących oddać osocze wciąż odbieramy wiele . I bardzo nas to cieszy.
Osocze mogą oddać osoby, które były zakażone koronawi-rusem bądź chorowały na COVID-19 i wyzdrowiały, w efekcie czego w ich krwi znajdują się przeciwciała. Dodatkowe wymagania to wiek 18-65 lat, waga minimum 50 kilogramów. Inne wymagania są takie, jakie dotyczą wszystkich dawców krwi, m.in.należy być zdro-ym i nie leczyć się z powodu chorób przewlekłych.

Jak pobierane jest osocze od ozdrowieńców?

Metodą plazmaferezy - podczas jednego zabiegu (jednego wkłucia) pobierana jest krew, która jest rozdzielana na osocze i pozostałe składniki, następnie przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Służy do tego specjalistyczny sprzęt zwany separatorem. . Oddanie osocza trwa wówczas od 30 do 40 minut.
Możliwe jest także uzyskanie osocza z pobranej krwi pełnej, która następnie jest dzielona na osocze oraz krwinki czerwone i płytki krwi. Oddanie krwi pełnej trwa około 10 minut.

Są pobory osocza z konkretnym wskazaniem

Terminy pobrania osocza ustalane są indywidualnie podczas rozmowy telefonicznej. We Włocławku osocze można oddać w terenowym oddziale RCKiK (budynek Pogotowia Ratunkowego) przy ul. Lunewil 15. Czy można oddać osocze dla konkretnego chorego? - Są pobory osocza z konkretnym wskazaniem i to odnotowujemy - potwierdza Jolanta Pater. - Ale generalnie osocze jest rozdysponowywane w zależności od potrzeb szpitali w regionie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska