Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nadleśnictwie Lutówko oddali krew, w zamian mają choinkę. Akcja "Choinka za krew"

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Akcja oddawania krwi w Nadleśnictwie Lutówko zakończyła się sukcesem. Krew oddało tu 51 osób.
Akcja oddawania krwi w Nadleśnictwie Lutówko zakończyła się sukcesem. Krew oddało tu 51 osób. Łukasz Gwiździel/Nadleśnictwo Lutówko
Lasy Państwowe wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy przygotowały akcję promującą ideę honorowego krwiodawstwa. W ramach wydarzenia 'Choinka za krew" dawcy, którzy oddali krew lub jej składniki, otrzymali vouchery z przeznaczeniem do wykorzystania w postaci naturalnych drzewek świątecznych.

Mimo postępu medycyny nie udało się dotąd stworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. W piątek, 8 grudnia, w Nadleśnictwie Lutówko (gm. Sępólno Krajeńskie) można ją było oddać, a w zamian otrzymać choinkę i słodki poczęstunek. Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy stanął przed siedzibą nadleśnictwa. Kolejka chętnych do udziału w akcji promującej ideę honorowego krwiodawstwa ustawiła się przed autobusem już od godziny 9.

- W ciągu czterech godzin zarejestrowało się 60 osób, z czego 51 oddało krew. W sumie udało się zebrać blisko 23 litry tego życiodajnego płynu. W akcji wzięli udział również pracownicy naszego nadleśnictwa - informuje Łukasz Gwiździel z Nadleśnictwa Lutówko.

Dawcy, którzy oddali krew lub jej składniki, otrzymali vouchery z przeznaczeniem do wykorzystania w postaci naturalnych drzewek świątecznych. Choinkę będzie można odebrać do 16 grudnia w szkółce leśnej w Doręgowicach.

Zobacz zdjęcia z akcji "Choinka za krew" w Nadleśnictwie Lutówko

Kto nie mógł oddać krwi w Lutówko, będzie miał okazję za dwa tygodnie w Runowie Krajeńskim. Tam, 20 grudnia, w godzinach 10.00-16.00 miejscowe nadleśnictwo wraz Kołem Łowieckim "Knieja" organizują akcję "Zielona krew". Ten kto odda swój cenny dar, otrzyma choinkę i ciepły posiłek. Mogą to zrobić osoby zdrowe w wieku 18-65 lat. Należy zjeść rano lekkie śniadanie i nie zapomnieć dowodu osobistego.

Kto może zostać dawcą?

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65. roku życia, zdrowe, które nie mają żadnych objawów infekcji, ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

Oddawanie krwi jest bezpieczne – w tym celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska