Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oznakuj rower, zniechęć złodzieja do bezczelności

(ac)
Znakujmy ramę roweru - zachęcają policjanci. Jeśli stracimy rower, przy rutynowej kontroli złodziej wpadnie.
Znakujmy ramę roweru - zachęcają policjanci. Jeśli stracimy rower, przy rutynowej kontroli złodziej wpadnie. Łukasz Kasprzak
Na razie nie wymyślono lepszego sposobu na złodziei, którzy kradną rowery. Policyjny numer na jednośladzie nie raz już pomógł.

Jak dotkliwa może być strata roweru dobitnie przekonał się toruński mistrz prędkości. Krzysztof Fiedorek, który chciał pobić na swoim jednośladzie rekord prędkości w jeździe po płaskiej nawierzchni. Stracił unikalny pojazd, latami udoskonalany. Złodzieja i pasera policja wytropiła, roweru nie odnaleziono.

Kradną mniej, choć to wciąż dużo

1066 rowerów skradziono w Kujawsko-Pomorskiem w całym 2014 roku. Komenda Główna Policji, która podała nam dane statystyczne, pociesza, że to i tak mniej w porównaniu z 2013 rokiem o pięć procent. Wzrasta za to wykrywalność tego typu kradzieży.

Przeczytaj również: Rower miejski w Toruniu rośnie w siłę... powoli

Satysfakcja jest umiarkowana, ponieważ wiele takich historii, tak jak w przypadku Krzysztofa Fiedorka, nie ma happy endu - roweru nie udaje się już odzyskać.

Policja oraz rowerzyści, którzy skorzystali z możliwości, zachęcają do znakowania jednośladów, które polega na nadaniu kolejnego, unikatowego numeru. 99 procent rowerów posiada już taki i jest to numer ramy. Kupując jednoślad z legalnego źródła otrzymujemy go wraz z dokumentem sprzedaży. Najlepiej jednak go spisać.

Po co więc znakować na policji? Numer w okienku jest wygrawerowany i widoczny na ramie. Ale czy odstraszy złodzieja? Policja przekonuje, że gdy jednoślad stracimy, a przy rutynowej kontroli nowy właściciel wpadnie, łatwiej taki rower zidentyfikować. - Jak każdy grawerunek i ten można zaspawać, i zrobić w to miejsce nowy. Widziałem takie egzemplarze - mówi nam serwisant rowerowy z Torunia.

Fotografia do szuflady

Część rowerzystów woli samemu znakować rower. Znak szczególny trzeba jednak sfotografować, a fotografię i tak trzymać w szufladzie na wypadek.

W całej Polsce w zeszłym roku skradziono 20 tys. rowerów, o 489 mniej niż rok wcześniej. Wykrywalność tego typu przestępstw wynosi ok. 30 proc. (w 2014 roku), co nie jest równoznaczne z odzyskaniem sprzętu.

Kiedy policja znakuje rowery w Toruniu?

W sierpniu: - 10-11: Komenda Miejska Policji na Rubinkowie (w godz. 16-18); - 17-18: KP Toruń Podgórz; - 24-25: KP Chełmża; - 27-28: KP w Lubiczu
We wrześniu możecie oznakować rower: - 3-4: KP Toruń Śródmieście (w godzinach 16-18); - 17-18: KP Toruń Podgórz; - 21-22: KP Chełmża; - 28-29: KP Lubicz

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska