
Anna Kowalska otrzymała brązowy medal Załużony Kulturze Gloria Artis.
(fot. Maryla Rzeszut)
Biblioteka wyposaża filię z własnych środków. Pacjenci będą mogli nie tylko wypożyczać książki, ale na miejscu skorzystać z odtwarzaczy, m.in. mp3 i mp4 oraz tzw. czytaków.
Filia biblioteki w lecznicy ma do dyspozycji czytelników około 15 tys. woluminów.
Panie bibliotekarki regularnie, codziennie od godz. 11 wyruszają na szpitalne oddziały by przynieść chorym zamówione książki, odebrać już przeczytane.
- Biblioterapia to dla pacjenta wazna sprawa. Skupia on uwagę na akcji, włącza wyobraźnię, nie myśli godzinami o chorobie. I czuje się lepiej -wyjaśnił Marek Nowak, dyrektor szpitala. - Książka to jedna z form terapii. Nie trzeba jej lansować, bo broni się sama.
Anna Kowalska prowadzi filię biblioteki w szpitalu od 1985 r. Wraz z Emilią Śliwińską - pracownicą filii, objeżdżają oddziały szpitalne z wózkiem pełnym książek, zamówionych przez pacjentów i tych, które warto im polecić.
- Jeszcze niedawno mieliśmy 300-400 czytelników rocznie, a teraz już 1800 - cieszy się pani Anna. - Najwięcej czytają starsi pacjenci i dzieci. Najchętniej - dobrą, ale lekką literaturę, która dobrze nastroi, odpręży. Mamy też spory zbiór książek medycznych, pomocnych pracownikom szpitala w uzupełnianiu wykształcenia. Ściągamy do naszego księgozbioru nowości rynkowe i bestsellery. Robimy wymiany międzybiblioteczne, także z książnicą garnizonową.
- Wspaniale, że pani Anna jest tu dziś i może mówić: "jestem szczęśliwa". Przed laty zakładałyśmy filię w szpitalu wierząc, że jest potrzebna. Przetrwała i rozwija się, dzięki cierpliwej, pełnej poświęcenia pracy pani Anny - podkreśliła Karola Skowrońska, była dyrektor Biblioteki Miejskiej.
Książki są dobrą terapią

W nowej siedzibie biblioteki w szpitalu jest przestronniej. Można będzie prowadzić zajęcia z dziećmi i młodzieżą.
(fot. Maryla Rzeszut)
Zakładała filię biblioteki w szpitalu i prowadzi ją do dziś pani Anna Kowalska.
Opracowała ona program biblioterapeutyczny dla dzieci i młodzieży leczącej się na oddziale psychiatrycznym. Młodzi pacjenci będą przychodzić na ciekawe zajęcia do książnicy, którą mają na miejscu. - Bardzo chętnie czytają - chwali młodych pacjentów. - Teraz, w nowej siedzibie dostosujemy pomieszczenia do zajęć grupowych. Będziemy pracować także z chorymi z innych oddziałów.
Książki z filii w szpitalu wypożyczają także pracownicy lecznicy.
Za wieloletnią pracę Anna Kowalska odebrała w Lubostroniu brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. przyznany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Gdzie jest nowe lokum biblioteki? Idzie się głównym wejściem do przychodni specjalistycznych, następnie schodami w prawo, do podziemi. Tam są tabliczki informacyjne. Biblioteka w szpitalu otwarta jest od poniedziałku do piątku.
Czytaj e-wydanie »