https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pacjenci z Dąbrowy nie mogą leczyć się w swoim powiecie

Agnieszka Nawrocka
Mieszkańcy Dąbrowy chcą się leczyć w Mogilnie
Mieszkańcy Dąbrowy chcą się leczyć w Mogilnie sxc.hu
Mieszkańcy gminy Dąbrowa , choć tego nie chcą nadal będą musieli korzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Barcinie.

Od kilku lat mieszkańcy gminy Dąbrowa są przypisani do barcińskiego punktu nocnej i świątecznej opieki medycznej. Sprawa od samego początku budziła kontrowersje. Pacjenci, a przynajmniej spora ich część wcale nie chcieli korzystać z usług barcińskiej przychodni. Z drugiej strony bez dołączenia gminy Dąbrowa, przychodnia nie dostałaby kontraktu Narodowego Funduszu Zdrowia.

Przypomnijmy, że o nowym podziale mieszkańcy dowiedzieli się po fakcie, a kiedy zaczęli domagać się zmiany dyrekcja SPZOZ i władze powiatu bezradnie rozkładali ręce. W efekcie od kilku lat kiedy mieszkaniec gminy Dąbrowa zachoruje w nocy lub dzień świąteczny musi jechać po poradę do dyżurującego w barcińskim SPZOZ lekarza. Dotyczy to całej gminy, a więc także tych wsi, którzy mają bliżej do Mogilna.

Sprawa powraca jednak niemal przy każdej dyskusji o służbie zdrowia. Niedawno w gminie Dąbrowa gościł Marek Gotowała, obecny dyrektor SPZOZ. Radni i wójt chcieli wiedzieć czy jest szansa, aby jednak przyłączyć gminę do powiatu mogileńskiego.

Władysław Domagalski przewodniczący rady gminy od dawna zwraca uwagę na jeszcze jedną niedogodność dla mieszkańców Dąbrowy i okolic. W Barcinie nie ma nocnej apteki. Zatem po wizycie u lekarza trzeba jeszcze odbyć podróż do Mogilna lub Inowrocławia, gdzie są nocne apteki.

Marek Gotowała przyznaje, że po wysłuchaniu mieszkańców Dąbrowy rozmawiał w NFZ na temat objęcia opieką punktu w Mogilnie mieszkańców Dąbrowy. Właśnie trwa bowiem aneksowanie kontraktów na świadczenie usług medycznych.
- Usłyszałem w funduszu pytanie czy mają przyjrzeć się naszej umowie - mówi Marek Gotowała.

Tego SPZOZ woli uniknąć. Kontrakt z NFZ obowiązuje do połowy 2016 roku i do tego czasu na pewno nic się nie zmieni. Jednocześnie Marek Gotowała mówi, że przyłączenie Dąbrowy jest możliwe, ale odbędzie się to kosztem kontraktu Barcina.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Przemysław Zowczak

Po likwidacji ambulatoryjnego punktu nocnej i świątecznej pomocy medycznej w Strzelnie, pacjenci z Jezior oraz Strzelna zaczęli korzystać z podobnego punktu w Inowrocławiu. Dlaczego nikt się nie interesuje, pieniądze nie „idą”  za nami do Inowrocławia?  Może dyrekcja szpitala i władze naszego powiatu zdecydują się wreszcie na przywrócenie takiego punktu w Strzelnie. Przed wyborami samorządowymi, obiecywali to naszym mieszkańcom m.in.: Ewaryst Matczak, Krzysztof Szarzyński, Krzysztof Mleczko i Dorota Repulak! I jak teraz możecie spojrzeć nam w twarz? 

 

 

P
Przemysław Zowczak

Pacjenci z Dąbrowy mogą bez żadnych przeszkód korzystać z porad ambulatoryjnych nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na terenie całego kraju, w tym na terenie Mogilna. Jedynie porady lekarskie lub pielęgniarskie udzielane w domu chorego, są udzielane zgodnie z rejonizacją.

 

Świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej,  obejmują świadczenia udzielane w dni powszednie po godzinie 18.00 do 8.00 rano dnia następnego i całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

 

Mieszkańcy gminy Dąbrowa (bez względu na swoją rejonizację) mogą więc bez żadnych przeszkód korzystać z porad ambulatoryjnych w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, w SPZOZ w Mogilnie. 

 

 

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska