https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pająk skrzypcowy - co to za pajęczak? To on doprowadził do śmierci ludzi we Włoszech

S
Pająk skrzypcowy występuje w wielu regionach Europy, w tym we Włoszech, Francji, Portugalii, Hiszpanii, Grecji i na Krecie.Licencja zdjęcia: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Pająk skrzypcowy występuje w wielu regionach Europy, w tym we Włoszech, Francji, Portugalii, Hiszpanii, Grecji i na Krecie.Licencja zdjęcia: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/ Marino Linić/CC BY-SA 4.0
23-letni Giuseppe Russo z Włoch zmarł po tym, jak został ukąszony przez pająka, początkowo myśląc, że to zwykłe ukłucie komara. Młody mężczyzna pracujący w ogrodzie nie zdawał sobie sprawy z niebezpieczeństwa, a jego stan zdrowia szybko się pogorszył, mimo interwencji medycznej. To kolejny taki przypadek we Włoszech podczas tych wakacji.

Niespodziewany atak pająka skrzypcowego w ogrodzie

23-letni mieszkaniec Włoch spędzał czas na pracach ogrodowych 13 lipca, gdy nagle poczuł ukłucie na nodze. Przypuszczając, że padł ofiarą komara, nie przywiązywał większej wagi do zdarzenia. Na jego nodze pojawiło się jednak swędzące zaczerwienienie, typowe dla ukąszeń owadów, lecz z czasem stan młodego mężczyzny zaczął się pogarszać.

Początkowe objawy, które zbagatelizował, szybko przemieniły się w poważny problem zdrowotny. Pomimo otrzymania pomocy medycznej, stan 23-latka nie ulegał poprawie. Lekarze w szpitalu w Bari walczyli o jego życie, jednak mimo wszelkich starań, doszło do martwicy prawej nogi, a następnie wstrząsu septycznego i niewydolności wielonarządowej, co w konsekwencji doprowadziło do śmierci młodego mężczyzny.

Zabójczy pająk skrzypcowy - co to za stworzenie?

Śledztwo medyczne ujawniło, że za tragiczny los Giuseppe odpowiedzialny był pająk skrzypcowy, stawonóg z rodziny Sicariidae, znany również jako zabójca. Więcej o pająku skrzypcowym przeczytasz w poniższej galerii.

Pająki - nowe zagrożenia w Europie

Zmiany klimatyczne przynoszą za sobą nowe wyzwania, w tym pojawienie się na kontynencie europejskim nowych, potencjalnie niebezpiecznych gatunków pająków. Jednym z nich jest także pająk nosferatu (Zoropsis spinimana), którego obecność po raz pierwszy odnotowano w Niemczech. Gatunek ten, dotychczas żyjący w rejonach Morza Śródziemnego, znajdowany jest teraz także w innych częściach Europy, w tym w pobliżu Polski.

Innym przykładem jest Steatoda nobilis, szlachetna fałszywa wdowa, która rozprzestrzenia się w Irlandii, Wielkiej Brytanii, a także na wybrzeżach Francji, Holandii i Danii. W Polsce natomiast pojawia się coraz więcej obserwacji tarantuli ukraińskiej, największego pająka występującego w Europie Środkowej.

Te nowe zagrożenia wymagają od ludzi większej świadomości i ostrożności, szczególnie podczas kontaktu z nieznanymi gatunkami pająków, które mogą okazać się nie tylko nieprzyjemne, ale i niebezpieczne. Najważniejsze jednak nie panikować i w razie wątpliwości skontaktować się z lekarzem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska