Zobacz wideo: Teatr Kameralny w Bydgoszczy. Jak prezentuje się po remoncie?
To jedno z największych miejsc kaźni w regionie nadnoteckim. Od września do listopada 1939 r. życie straciło tu kilkaset osób, w tym m.in. nauczyciele, kupcy, urzędnicy, a także księża misjonarze z sanktuarium w Górce Klasztornej.
Tej jesieni uroczystości upamiętniające rocznicę zbrodni potrwają w Paterku kilka dni. Ich organizatorami są: ks. Mariusz Zbieranek, proboszcz parafii Matki Boskiej Bolesnej w Paterku, a także pracownicy szkoły w Paterku, ośrodka kultury w Nakle oraz Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
Cykl wydarzeń rocznicowych rozpocznie w piątek 8 października o godz. 16 uroczysta procesja i bieg pamięci. Trasa biegu i procesji rozpoczyna się na ul. Wyzwolenia, a kończy przy pomniku na żwirowisku w Paterku. To miejsce straceń Polaków.
To Cię może również zainteresować
Bieg ma charakter symboliczny, nie będzie wydarzeniem sportowym. - Każdy z uczestników otrzyma pamiątkową plakietkę, rywalizacja sportowa nie będzie prowadzona – informują organizatorzy. Wśród biegaczy młodzież ze szkół podstawowych i średnich oraz osoby dorosłe. Dystans do przebiegnięcia niezbyt długi, to około 400 m. Lista uczestników biegu, niestety – już zamknięta.
Wystawa przy szkole w Paterku
W piątek 8 bm. udostępniona zostanie także wystawa plenerowa przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Paterku pt. „Zbrodnia Pomorska 1939 r. PATEREK". Rocznicową ekspozycję przygotowali pracownicy Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle.
W sobotę 9 października o godz. 9 spod budynku starej szkoły przy ul. Wyzwolenia wyruszy rowerowy „Rajd Pamięci". Około 25 km trasa wiedzie przez Paterek, Polichno i Sipiory. Rajd zakończy się na żwirowisku w Paterku.
Msza św. w Paterku i milczący marsz
Główne uroczystości rocznicowe odbędą się w Paterku w piątek 15 bm. Rozpocznie je o godz. 18 msza św. w intencji pomordowanych. Po nabożeństwie – przejście z kościoła do starej szkoły przy ul. Wyzwolenia. Dla wielu Polaków było to miejsce kaźni. Pod pamiątkową tablicą złożone zostaną wiązanki kwiatów i zapalone znicze. O godz. 18.40 w kierunku miejsca straceń ruszy „Marsz Milczenia”, który zakończy przy pomniku Apel Poległych. Organizatorzy planują też posadzenie 14 „Drzewek Pamięci”.
To Cię może również zainteresować
