Na tablicy widnieje napis - Józef Ceynowa - wspaniały nauczyciel, wychowawca, działacz i pisarz kaszubsko-pomorski.
Czerski ślad
Jak powiedział prof. Józef Borzyszkowski, pisarz pierwsze związki z Czerskiem miał w studium nauczycielskim w Kościerzynie. Kształcili się tam również czerszczanie. A i żona Weronika miała rodzinę w Czersku. W czerskim liceum przez lata pracowała córka Irena Ceynowa-Literska i Józef Ceynowa ostatnie lata życia spędził właśnie u niej.
Odsłonięcia tablicy dokonali córka Mirosława Giełdon, syn Józef Ceynowa oraz mąż zmarłej córki Ireny - Józef Literski. Tablicę zaprojektował prof. Władysław Łajming. Przed tą uroczystością w kościele odbyła się msza, uświetnił ją występ Aleksandry Kucharskiej-Szefler i Witosławy Frankowskiej.
Stwarzają światy
W domu kultury spotkali się wszyscy, którym spuścizna Józefa Ceynowy jest bliska. Profesor Tadeusz Lipski przybliżył zebranym tematykę jego twórczości. - _Ceynowa oprowadza nas po świecie swojej wyobraźni - _mówił. - _I to jego Czytelnicy mogą samodzielnie lub wraz z poetą stwarzać nowe światy.
_Bajki Ceynowy są okraszone sporą dozą dydaktyzmu. Choćby ta o Franku, który pomagał dźwigać wór z biedą. Za każdym razem, gdy pomagał innym, wór był coraz cięższy za sprawą złotych talarów - gromadziły się tam z każdym dobrym uczynkiem.
Rodzina i przyjaciele mieli wyśmienitą okazję, by powspominać. Uroczystość zorganizowali Instytut Kaszubski w Gdańsku, czerskie Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Liceum Ogólnokształcące.
Pamięci poety
Anna Klaman

Tablicę pamiątkową z okazji stulecia urodzin pisarza odsłonili córka Mirosława Giełdon, syn Józef Ceynowa oraz Józef Literski.
Wczoraj na domu przy Starogardzkiej 29 odsłonięto tablicę upamiętniającą 100-lecie urodzin Józefa Ceynowy. Poeta i pisarz kaszubski, u boku córki Ireny, spędził tu ostatnie lata życia.