Odsłonięcie tablic upamiętniających Adama Gacę i Józefa Łaskiego, patronów Szpitala Powiatowego w Więcborku

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
W Szpitalu Powiatowym w Więcborku odsłonięto tablice poświęcone patronom szpitala, dr. Adamowi Gacy i Józefowi Łaskiemu
W Szpitalu Powiatowym w Więcborku odsłonięto tablice poświęcone patronom szpitala, dr. Adamowi Gacy i Józefowi Łaskiemu Sandra Szymańska
W piątek, 4 września, odsłonięto tablice upamiętniające doktorów Adama Gacę i Józefa Łaskiego, patronów Szpitala Powiatowego w Więcborku. Tablice ufundowały rodziny lekarzy, których imię nosi więcborska lecznica. - Pamięć o nich jest ciągle żywa – podkreśliła Maria Kiełbasińska, prezes spółki Novum-Med, zarządzająca szpitalem.

Szpital Powiatowy w Więcborku nosi imię dr. Adamy Gacy, wieloletniego chirurga, ordynatora oddziału chirurgicznego i dyrektora szpitala oraz dr. Józefa Łaskiego, ordynatora oddziału ginekologiczno-chirurgicznego, pierwszego lekarza powiatowego. Uroczystość odsłonięcia poświęconych ich pamięci tablic została zainicjowana przez rodziny patronów szpitala. To one ufundowały tablice wewnątrz i na elewacji budynku.

Pamiątkowe tablice poświęcone patronom Szpitala Powiatowego w Więcborku

Aktu odsłonięcia tablic dokonali synowie patronów, Piotr Łaski i Michał Gaca, a także starosta Jarosław Tadych, prezes szpitala Maria Kiełbasińska i przewodniczący rady powiatu Marek Chart. Tablice poświęcił kapelan szpitala, ks. Adam Andrzejczak.

- Te osoby swoim życiem dały świadectwo ciężkiej pracy na rzecz drugiego człowieka. To wspaniali lekarze, nasi lokalni bohaterowie. Pamięć o nich jest ciągle żywa – podkreśliła Maria Kiełbasińska, prezes spółki Novum-Med.

W imieniu rodzin, głos zabrał syn Józefa Łaskiego, prof. dr hab. Piotr Łaski.

- Poznali się podczas okupacji, daleko od Więcborka. Obaj jednocześnie ukończyli tę samą uczelnię – Uniwersytet Poznański. Poślubili dwie siostry Maćkowskie z Tucholi, z którymi zamieszkali w Więcborku – opowiadał. - To niezwykłe postaci lekarzy. Żyli pracą, szpitalem, pacjentom poświęcali każdą wolną chwilę. Zdarzało się nawet, że wspomagali tych, których nie było stać na zakup leków. Mój ojciec poświęcił się ginekologii i położnictwu. Często odwiedzał kobiety w domach, pomagał im w zostaniu matkami. Problemom macierzyństwa poświęcił 36 lat pracy w tym szpitalu – kontynuował prof. Piotr Łaski.

Dla dr-a Gacy i Łaskiego istotną kwestią była modernizacja lub budowa nowej jednostki szpitalnej. Zainicjowali program budowy szpitala, nadania mu właściwej rangi. Nie doczekali zakończenia tej inwestycji. Adam Gaca zmarł w roku 1971, dr Józef Łaski – w 1984. Patroni w 2001 roku zostali wpisani do Księgi Zasłużonych dla Powiatu Sępoleńskiego.

Adam Gaca i Józef Łaski. Sylwetki lekarzy

Dr Adam Gaca

Żył w latach 1910-1971. Był długoletnim ordynatorem oddziału chirurgicznego i jednoczenie pełnił funkcję dyrektora szpitala. Urodził się w Grudziądzu. Studia medyczne ukończył na Uniwersytecie Poznańskim, uzyskując tytuł lekarza w 1938 roku. Po zakończeniu drugiej wojny światowej osiadł w Więcborku. Tu w ciągu pierwszych siedmiu powojennych lat był jedynym lekarzem szpitalnym. Pracował jednocześnie w ubezpieczalni oraz pełnił funkcję lekarza kolejowego. Niejednokrotnie prze kilka dni w ogóle nie opuszczał miejsca pracy, dlatego też cieszył się szczerym uznaniem i szacunkiem społeczeństwa powiatu sępoleńskiego. Jednym z jego największych osiągnięć było doprowadzenie do rozbiórki starego obiektu lecznicy i wybudowanie nowego budynku, oddanego do użytku w 1974 r. Niestety, nie doczekał się obejrzenia efektów swoich wieloletnich starań.

Dr Józef Łaski

Żył w latach 1914 – 1984. Urodził się w Lubierzynie, w sąsiednim powiecie tucholskim. Podobnie jak dr Gaca, ukończył Uniwersytet Poznański. Po studiach wraz z rodziną został ewakuowany do Niemiec. Po zakończeniu wojny powrócił do Polski i pracował jako pierwszy lekarz powiatowy w powiecie sępoleńskim. Do Więcborka został sprowadzony przez ówczesnego kierownika szpitala, dr Adama Gacę. Od tego momentu wspólnie prowadzili praktykę lekarską w więcborskim szpitalu. Łaski był wieloletnim ordynatorem oddziału położniczego, kierownikiem wydziału zdrowia i opieki społecznej w Sępolnie. Pracował również w lecznictwie otwartym, przychodniach rejonowych w Sępólnie i Więcborku. Przez wiele lat borykał się z cukrzycą, która w konsekwencji doprowadziła do amputacji nogi. Pomimo tak znacznego uszczerbku na zdrowiu, dr Łaski pracował do śmierci.

Po co nam Polski Ład?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie