Skutki niepoprawnego przymocowania fotelika mogą być tragiczne.
Policjanci sprawdzają podczas prowadzonych kontroli, czy dzieci podróżujące samochodem są odpowiednio zabezpieczone przez swoich opiekunów.
Każde dziecko w wieku do 12 lat, które ma mniej niż 150 cm wzrostu, musi być przewożone w foteliku lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci.
Fotelik musi być dostosowany zarówno do wagi, jak i wzrostu dziecka. Powinien posiadać atest. Jeśli zamierzamy kupić używany fotelik, należy go bardzo dokładnie sprawdzić. Warto zajrzeć pod warstwę obicia z materiału. Pamiętajmy, że jakiekolwiek pęknięcia osłabiają konstrukcje fotelika i postąpimy roztropnie, rezygnując z jego zakupu.
Nosidełka mocujemy tyłem do kierunku jazdy. Najlepszym miejscem jest tylna kanapa. W przypadku przewożenia dziecka z przodu samochodu pamiętajmy, że możemy w ten sposób podróżować jedynie w przypadku gdy nasz pojazd nie jest wyposażony w poduszkę powietrzną. Foteliki i podstawki dla starszych dzieci ustawiamy przodem do kierunku jazdy.
Po jakich miastach w Polsce jeździ się najszybciej? [RAPORT]
Obecne aktualnie w sprzedaży foteliki i nosidełka wyposażone są we własne pasy bezpieczeństwa. Sam fotelik należy jednak umocować do kanapy lub siedzenia standardowymi pasami bezpieczeństwa będącymi na wyposażeniu samochodu. Warto przeczytać instrukcję dołączoną do fotelika i stosować się dokładnie do zawartych w niej zaleceń.
Pamiętajmy, aby w trakcie przewożenia dziecka nie kłaść żadnych przedmiotów na półce pod tylną szybą. W przypadku gwałtownego hamowania mogą one zrobić mu krzywdę!
Przepisy zakazują przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik lub w pasy bezpieczeństwa i inne urządzenie przytrzymujące. Przepis ten umożliwia przewożenie dziecka na przednim siedzeniu pojazdu z wykorzystaniem zarówno fotelika bezpieczeństwa, jak również innego urządzenia.