Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętają Popiełuszkę. Odnowią krzyż w Górsku

(PAM)
fot. autor
Miejsce porwania księdza Jerzego Popiełuszki w Górsku zostanie lepiej wyeksponowane. Inwestycja zbiega się z 25. rocznicą tych tragicznych wydarzeń.

Do porwania księdza doszło 19 października 1984 roku w Górsku na terenie gminy Zławieś Wielka przy drodze krajowej nr 10. Teraz uwagę kierowców zwraca w tym miejscu zbudowany w lesie wielometrowy krzyż, który jest widoczny z pobliskiej drogi.

Samorząd województwa w porozumieniu ze starosta toruńskim i gminą Zławieś Wielka wkrótce przeprowadzi szereg prac, które pozwolą zatrzymać się w tym miejscu pamięci.
Na budowę parkingu marszałek przeznaczył 250 tys. zł, dodatkowo 100 tys. trafi na budowę ścieżki, która połączy pobliski parking z krzyżem. Teren zostanie oświetlony, pojawią się również tablice informacyjne, a krzyż będzie odnowiony.

Odnowią krzyż
Gmina otrzyma pieniądze na renowację krzyża i wraz z nadleśnictwem zbuduje ścieżkę. Starostwo zajmie się budową parkingu. Pojawią się tutaj również ławki.
Ksiądz Jerzy, kapłan środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną Solidarnością, został zamordowany przez peerelowską policję w październiku 1984 roku. Funkcjonariusze specjalnej grupy ówczesnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zatrzymali jego auto w okolicach Górska w powiecie toruńskim, kiedy po odprawionej w Bydgoszczy mszy wracał do Warszawy. Został uprowadzony, wiele wskazuje na to, że przeszedł tortury. 30 października jego ciało wyłowiono z Wisły w okolicach zapory we Włocławku.

Tego nie da się zapomnieć
- Pamiętam te wydarzenia jak dziś, wtedy 19 października 1984 roku nie mogłem spać, żona była chora, słyszałem, że szczekają psy, domyśliłem się, że coś się dzieje - mówi Henryk Grodzicki, który mieszka bardzo blisko miejsca porwania księdza. - Rano było już w tym miejscu pełno milicji. Zobaczyłem, że przy trasie stoi samochód na warszawskich rejestracjach, a przy nim milicjanci. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że był to samochód, w którym jechał ksiądz, dopiero z wiadomości usłyszeliśmy co się dzieje.

Spontaniczna akcja
To mieszkańcy Górska i okolic, krótko po tych tragicznych wydarzeniach postawili krzyż symbolizujący minione wydarzenia.
W zakończonym w lutym 1985 roku procesie przed sądem w Toruniu na wysokie kary więzienia za te zbrodnie skazano trzech oficerów MSW. Przewód sądowy nie ujawnił jednak ani wszystkich okoliczności, ani inspiratorów mordu.

W 1997 roku Kościół Katolicki rozpoczął proces beatyfikacyjny księdza Popiełuszki.
W tym roku proces ten nabrał tempa, dzięki decyzji papieża Benedykta XVI, który zgodził się na przyspieszony tryb rozpatrywania sprawy.
- Pamięć księdza Jerzego czciliśmy dotąd osobno, obchody organizowane za każdym razem przez wiele środowisk nie miały wspólnego mianownika - podkreśla marszałek województwa Piotr Całbecki. - Nasza propozycja obchodów wojewódzkich to próba konsolidacji, dzięki czemu uzyskają one większy i bardziej uniwersalny wymiar. Cieszę się, że została dobrze przyjęta i także w tej sprawie region będzie mówił jednym głosem.

Wspólne uroczystości
Oficjalne wojewódzkie uroczystości rocznicowe trwać będą cztery dni od 16 do 19 października.
Zaplanowano między innymi przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej wystawę prezentującą sylwetki kapłanów prześladowanych przez spec-służby peerelu.
Odbędzie się również konferencja naukowa na temat sytuacji i roli Kościoła Katolickiego w dobie dwudziestowiecznych totalitaryzmów.

Bieg w hołdzie Popiełuszce
Wydarzenia z 1984 roku uczczone zostaną także biegiem sztafetowym na trasie Górsk - Włocławek.
Nie zabraknie ponadto projekcji filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska