
Marcel Reich-Ranicki
Krytyk literacki. Pochodził z Włocławka, z rodziny polskich Żydów. Podczas II wojny światowej przeżył warszawskie getto, rodzice zginęli w Treblince. W 1958 r. opuścił Polskę i zamieszkał w Niemczech, gdzie zyskał rozgłos jako krytyk literacki. W kręgu znawców literatury nadano mu przydomek „papieża literatury”. W Jego życiorysie są także niechlubne karty - w latach 40. był cenzorem, następnie funkcjonariuszem UB w Katowicach i pracownikiem służb specjalnych. Zmarł 18 września we Frankfurcie nad Menem.

Krzysztof Mielewczyk
Przedsiębiorca. Biznesmen z Gdyni, właściciel firmy Polskie Pierze i Puch sp. z o.o. Interesy miał także w Toruniu. Znany był przede wszystkim jako szef Fabryki Wódek Kopernik (były „Polmos”) oraz przedsiębiorca z branży hotelarskiej. W grodzie Kopernika posiadał dwa hotele - „Solaris” i „1231”. Zginął tragicznie 13 września w wypadku śmigłowca.

Zbigniew Gbigoński
Mistrz piekarsko-cukierniczy, działacz społeczny. Absolwent I LO w Bydgoszczy i Wyższej Szkoły Handlowej w Poznaniu. Harcerz, wielki miłośnik żeglarstwa, pilot szybowcowy. Ostatni, w linii męskiej, potomek słynnego rodu piekarsko-cukierniczego, nauczyciel wielu pokoleń piekarzy i cukierników. Znany i ceniony społecznik, zasłużony działacz Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Odszedł 2 stycznia. Miał 86 lat.

prof. Jerzy Tomaszewski
Chemik, zasłużony działacz opozycji. Rodowity torunianin, emerytowany pracownik Wydziału Chemii UMK. Ukończył studia na Wy-dziale Matematyczno-Przyrodniczym. Od 1951 r. pracował w Katedrze Technologii Chemicznej. Był też zastępcą dyrektora Instytutu Chemii. Specjalizował się w technologii soli mineralnych. Współtworzył NSZZ„S” na UMK i w kilku innych zakładach. Po 13 grudnia 1981 r. był krótko internowany w obozie w Potulicach. Współorganizator Radia „Solidarność” nadawanego z aparatury umieszczonej w balonach wypuszczanych nad Toruniem. Odszedł 24 marca.