Panie i panowie mogą zapisywać się na badania piersi w...

  Panie i panowie mogą zapisywać się na badania piersi w Brodnicy

  Zdjęcie autora materiału

  Katarzyna Pomianowska

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Z nowoczesnego mammografu w brodnickiej lecznicy można nareszcie korzystać

  Z nowoczesnego mammografu w brodnickiej lecznicy można nareszcie korzystać ©Katarzyna Pomianowska

  Mieszkańcy regionu mogą już korzystać z mammografu będącego na wyposażeniu brodnickiego szpitala.
  Z nowoczesnego mammografu w brodnickiej lecznicy można nareszcie korzystać

  Z nowoczesnego mammografu w brodnickiej lecznicy można nareszcie korzystać ©Katarzyna Pomianowska

  - Informujemy, że po spełnieniu wszelkich rygorystycznych wymogów technicznych i sanitarno-epidemiologicznych, brodnicki szpital otrzymał niezbędne zezwolenia i rozpoczął wykonywanie badań mammograficznych - czytamy na stronie ZOZ w Brodnicy.

  Przypomnijmy, że nowoczesny sprzęt, przystosowanie pomieszczeń - jednym słowem cała inwestycja pochłonęła 745 tys. złotych. Prace rozpoczęły się w czerwcu ub. roku. Pomieszczenia były gotowe pod koniec ub. roku.

  Poprzedni mammograf uległ awarii i przez ponad rok pacjentki były kierowane do innych placówek na wykonanie niezbędnych badań. Teraz się to zmieni.

  Sprzęt, który jest dostępny w Brodnicy, to jeden z najnowocześniejszych systemów mammograficznych na świecie. Marcin Przydryga, koordynator z pracowni radiologii ZOZ w Brodnicy, już w październiku ub. roku (zakończenie prac nad przystosowaniem pomieszczeń i dostarczenie sprzętu) zapewniał, że: - Selenia Dimensions Hologic - to system: zarówno lampa rentgenowska jak i stacja technika, monitory diagnostyczne z oprogramowaniem, które służą lekarzowi do interpretacji obrazu. Aparat jest dostosowany do różnych warunków anatomicznych kobiet (m.in. dla pań niepełnosprawnych, z różnym rozmiarem piersi).

  Co istotne - aparat posiada również płytkę dostosowaną do badania piersi u mężczyzn (1 proc. raka piersi). Aparat jest wyposażony w wbudowany detektor cyfrowy - promieniowanie rentgenowskie jest zamieniane na sygnał elektryczny, co daje okazję uzyskać bardzo wysokiej jakości obraz (redukcja dawki promieniowania do 50 proc. w porównaniu do poprzedniego aparatu). Obraz prezentowany jest w formacie 3D, ma przystawkę do biopsji piersi.

  Rejestracja na badania mammograficzne prowadzona jest w Poradni Profilaktyki Onkologicznej od wtorku do piątku między godz. 11 a 13. Można w tym czasie zaglądać osobiście lub zadzwonić pod numer tel. 56 668 92 67.

  - Na badanie wymagane jest skierowanie od uprawnionego lekarza - który posiada umowę z ZOZ Brodnica na wykonywanie badań mammograficznych - czytamy na stronie szpitala.

  Warto wiedzieć, że aktualnie placówka nie wykonuje badań objętych Populacyjnym Programem Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

  Czy uda się skończyć z plastikiem?
  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej