Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 20

Konkursów podczas dożynek wojewódzkich było kilka. Docenione zostały m.in. panie z powiatu chełmińskiego. Panie z Brzozowa zajęły drugie miejsce w "Konkursie na Najładniejszy Wieniec Wykonany w Stylu Tradycyjnym".
- Zajęłyśmy drugie miejsce w kategorii wieniec tradycyjny, z tym, że byłyśmy tam jako reprezentacja powiatu chełmińskiego, bo jak zawsze to Starostwo Powiatowe zgłaszało na dożynki wojewódzkie - informuje Ilona Borowska, sołtys Brzozowa. - Po raz kolejny zajęłyśmy drugie miejsce, ale jeszcze wszystko przed nami. Wcześniej, na dożynkach wojewódzkich w Tucholi było miejsce trzecie, a w ubiegłym roku w Toruniu drugie. Radość jest ogromna, ponieważ konkurencja była duża. 17 wieńców w naszej kategorii i poziom bardzo wysoki, ale doceniono naszą pracę i bardzo się cieszymy. Wieniec na życzenie marszałka Piotra Całbeckiego został przekazany do Urzędu Marszałkowskiego. Będzie go więc można oglądać przez dłuższy czas.
Nagrodą jest bon na 8 tys. złotych.
- Jeszcze nie myśleliśmy na co przeznaczymy tę nagrodę - przyznaje Ilona Borowska.
WYNIKI WSZYSTKICH KONKURSÓW
Konkurs na Najładniejszy Wieniec Wykonany w Stylu Tradycyjnym:
- Koło Gospodyń Wiejskich w Chrostkowie, Gmina Chrostkowo, Powiat Lipnowski
- Koło Gospodyń Wiejskich w Brzozowie, Gmina Kijewo Królewskie, Powiat Chełmiński
- Koło Gospodyń Wiejskich w Kruszynie, Gmina Włocławek, Powiat Włocławski
Ocenie podlegały następujące kryteria: jakość i rodzaj podstawowych materiałów użytych
do wykonania wieńca (kłosy, ziarno, warzywa owoce, kwiaty); wygląd zewnętrzny – korona zamknięta (walory estetyczne, technika, materiał, kształt, kolor, kompozycja, treść); zgodność z wymiarami (wysokość do 180 cm, szerokość w podstawie lub średnica obwodu na całej wysokości do 200 cm); zaprezentowanie wieńca i korony jako zwieńczenia pracy
na roli i prezentacji płodów rolnych; zaprezentowanie wieńca przez grupę wieńcową (regionalne stroje ludowe, przyśpiewki towarzyszące obrzędom dożynkowym).
Konkurs na Najładniejszy Współczesny Wieniec lub Ozdobę Dożynkową:
- Sołectwo Turza Wilcza, Gmina Tłuchowo, Powiat Lipnowski
- Stowarzyszenie Szczuplińskie Żurawie, Gmina Książki, Powiat Wąbrzeski
- Sołectwo Gostycyn, Gmina Gostycyn, Powiat Tucholski
Ocenie podlegały następujące kryteria: jakość i rodzaj materiałów użytych do wykonania wieńca (kłosy, ziarno, warzywa owoce, kwiaty); wygląd zewnętrzny (walory estetyczne, technika, materiał, kształt, kolor, kompozycja, treść); spełnienie wymogów wielkościowych (wymiar wieńca do wysokości 180 cm, szerokość w podstawie lub średnica obwodu na całej wysokości do 200 cm, wymiar ozdoby do 180x180x180 cm); rodzaj użytych ozdób (ozdoby związane z pracą na roli i prezentujące płody rolne z wykorzystaniem oryginalnych, nowatorskich pomysłów, form uwzględniających współczesny charakter społeczeństwa).
Konkurs na Najciekawsze Stoisko Powiatu/Lokalnej Grupy Działania:
- Starostwo Powiatowe we Włocławku
- Starostwo Powiatowe w Grudziądzu
- Starostwo Powiatowe w Radziejowie
Ocenie podlegały następujące kryteria: bogactwo prezentowanych wyrobów, produktów; prezentacja możliwie oryginalnych produktów, strojów, tańców, pieśni; produkty tradycyjne i lokalne jako elementy dziedzictwa kulturowego; aranżacja i kompozycja stoiska; pomysłowość na sposób ekspozycji; estetyka i jakość obsługi stoiska.
Konkurs Kulinarny „Kwaśne i Przaśne Potrawy Żniwne”:
- Szturchoty i mleko w kawałkach, Koło Gospodyń Wiejskich w Czołówku, Powiat Radziejowski
- Zupa wiśniowa, Koło Gospodyń Wiejskich ze Szczuplinek, Powiat Wąbrzeski
- Ślepy śledź z ziemniakami w łupinach, Koło Gospodyń Wiejskich Olszewice, Powiat Inowrocławski
- Zupa szczawiowa z jajkiem, Koło Gospodyń Wiejskich w Konecku, Powiat Aleksandrowski
- Peklówka żniwna, Koło Gospodyń Wiejskich w Kruszynie, Powiat Włocławski
Komisja potrawy oceniała pod względem: doboru oraz walorów smakowych przygotowanych potraw; walorów estetycznych potraw; sposobu ekspozycji przygotowanych potraw; przygotowania potraw w oparciu o tradycje kulinarne właściwe dla regionu reprezentowanego przez koło gospodyń wiejskich; doboru strojów uczestników konkursu.