Z najnowszych badań CBOS wynika, że Polacy zbyt często sięgają po antybiotyki. Jesteśmy na drugim miejscu po Grecji, jeśli chodzi o liczbę występujących bakterii, które uodporniły się na antybiotyki na skutek ich nadużywania.
Przełom w walce z wirusem HIV. Nowa pigułka może zapobiec zarażeniu
Badania pokazują, że Polacy sięgają po antybiotyki nawet wtedy, gdy brać ich nie powinni: przy przeziębieniu (30 proc.), bólu gardła (24 proc.), grypie (16 proc.), czy kaszlu (12 proc.). Około 100 różnych wirusów może powodować przeziębienie i żadnego z nich nie zwalczymy antybiotykiem, bo ten lek działa tylko na bakterie.
Paracetamol jest jednym z najbezpieczniejszych leków przeciwbólowych, pod warunkiem, że przestrzega się zalecanych dawek. Jest on składnikiem wielu farmaceutyków na przeziębienie i dlatego zażycie tabletki przeciw grypie, przeciwbólowej i przeciwzapalnej może niebezpiecznie zwiększyć dawkę jego dawkę. Tymczasem dawka ustna dobowa u dorosłych nie powinna przekraczać 4 g, a u dzieci 60 mg/kg masy ciała. Dawkowanie muszą zmniejszać osoby bardzo szczupłe lub odchudzające się. Grupą ryzyka są też nadużywający alkohol.
Uważaj! Zawał serca może spotkac każdego!
Niewiele osób zdaje też sobie sprawę, jakie mogą być objawy zatrucia paracetamolem. Tymczasem szybka pomoc lekarska może uratować życie. Objawy po przedawkowaniu paracetamolu pojawiają się najczęściej dwie godziny po zażyciu. Są to biegunka, nudności, wymioty, bolesność w okolicach wątroby. Po około 24-48 godzinach pojawia się żółtaczka i wtedy uratowanie pacjenta jest już o wiele trudniejsze.
Czytaj e-wydanie »