Polacy to lekomani? Ile leków zużywamy?
W Europie Polska jest na drugim miejscu pod względem ilości spożywanych leków. Szacunkowo, 90 proc. ze stosowanych przez nas leków to leki, które można kupić bez recepty. Takie leki czy suplementy diety też są oczywiście potrzebne, mowa tu choćby o tabletkach na ból głowy czy na przeziębienie. Jednak trzeba mieć świadomość, że leki, suplementy diety czy wyroby medyczne zawsze trzeba stosować zgodnie z zaleceniem lekarza i informacjami zawartymi w ulotce. Skutki uboczne leku oraz jego niewłaściwego stosowania mogą być groźne dla zdrowia, a nawet życia.
Każda substancja lecznicza w organizmie człowieka po uwolnieniu z leku wchłania się do krążenia ogólnego. Leki mogą wchodzić w interakcje z innymi substancjami - z żywnością, innymi lekami, alkoholem. Takie interakcje leków z innymi substancjami mogą osłabiać lub wzmacniać działanie substancji czynnych.
Leki a alkohol
Alkohol to jedna z substancji, która może zaburzyć wchłanianie i działanie leków. Łączenie leków z alkoholem może być groźne dla zdrowia, a nawet w niektórych przypadkach może doprowadzić do śmierci. Dotyczy to leków bez recepty, na receptę, a zwłaszcza tych stosowanych przewlekle.
Takie mogą być skutki łączenia leków z alkoholem:
- osłabienie lub wzmocnienie działania leku,
- wzrost ryzyka wystąpienia efektów ubocznych stosowanego leku,
- wywołanie działań toksycznych groźnych dla zdrowia, a nawet życia.
Wiele osób sądzi, że jedna lampka wina czy jedno piwo nie zaszkodzi, jednak w przypadku niektórych leków nawet niewielka ilość alkoholu może wywołać groźne skutki uboczne. Nawet zwykła tabletka paracetamolu w połączeniu z alkoholem zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby i chorób nerek. A paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych substancji przeciwbólowych, jest składnikiem popularnych preparatów na przeziębienie i grypę, np. Gripex, Theraflu czy MaxGrip.
Leki z alkoholem - takie dają objawy:
Leki w połączeniu z alkoholem mogą wywołać nadmierną potliwość, drżenie dłoni, osłabienie, napady wilczego głodu, a nawet tak groźne dla życia skutki jak:
- drgawki,
- udar mózgu,
- niewydolność oddechową,
- niekontrolowane spadki ciśnienia,
- krwawienia wewnętrzne,
- zaburzenia widzenia,
- utratę przytomności,
- w skrajnych przypadkach nawet śmierć.
Tych leków nigdy nie łącz z alkoholem!
Spożywanie alkoholu jest niebezpieczne zwłaszcza przy niektórych grupach leków. Zobacz, jakich leków nie wolno łączyć z alkoholem.
Zobacz także to:
► Zwrot podatku 2024. Tyle zwrotu podatku dostaną emeryci za 2023 rok - mamy tabele wyliczeń zwrotu podatku
► Te urządzenia w domu pożerają najwięcej prądu - tabela 2024. Tyle kosztuje korzystanie z tych sprzętów
► Sanatorium za darmo - takie są zasady. Mamy listę osób uprawnionych. Oni mogą wyjechać do sanatorium za darmo